Offcanvas Section

Na podstawie danych nadesłanych z diecezji oraz stron diecezjalnych powstała lista transmisji Dróg Krzyżowych z całej Polski. Jest ona dostępna na stronie Konferencji Episkopatu Polski www.episkopat.pl. Choć oczywiście nie zawiera ona wszystkich transmisji, to jest pomocą w przeżywaniu piątków Wielkiego Postu – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Andrianik.

W każdy piątek Wielkiego Postu Droga Krzyżowa jest na antenie różnych stacji radiowych. I tak, o godz. 18.30 w Programie 1 Polskiego Radia, w Radiu Maryja po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 oraz w Radiu Jasna Góra o godz. 16:45 i o godz. 23:00. Uczestniczyć w nabożeństwie można również za pośrednictwem rozgłośni diecezjalnych, zarówno poprzez radioodbiorniki, jak i strony internetowe. Drogę Krzyżową transmitować będzie m.in. o godz. 17.15 z katedry warszawsko-praskiej – Radio Warszawa oraz również o godz. 17.15 z katedry sosnowieckiej – Radio eM. Rozważań można będzie też wysłuchać: w Radiu Fiat archidiecezji częstochowskiej o godz. 21.30, Radiu Nadzieja (diecezji łomżyńska) o godz. 18.20, w Radiu Plus Radom o godz. 19.00, w Radiu Podlasie o godz. 15.30, w Radiu Dobra Nowina Małopolska i Radiu Dobra Nowina Nowy Sącz o godz. 17:10 i o godz. 23:00 w piątek oraz w sobotę o godz. 23:00, w Radiu Doxa (diecezja opolska) o godz. 17.45, a także w Radiu Rodzina Wrocław w piątek o godz. 19.00 i w Radiu Rodzina Kalisz o godz. 19.30.

Uczestnictwo duchowe w Drodze Krzyżowej z parafii będzie możliwe m.in. dzięki prowadzonej przez wiele z nich całodziennej transmisji online. Dla przykładu, za pośrednictwem strony internetowej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy można uczestniczyć w Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 i 18.30, a poprzez stronę Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w archidiecezji krakowskiej w piątek o godz. 20.00 i dodatkowo w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00. Transmisje prowadzone są też z Sanktuarium w Górce Klasztornej, Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej czy też Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. W Drodze Krzyżowej dla dzieci można uczestniczyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej lubelskich parafii: pw. Dobrego Pasterza i pw. św. Andrzeja Boboli (godz. 16.30) czy też Parafii Wniebowzięcia NMP w Zerzniu w diecezji warszawsko-praskiej (godz. 17.00).

Za pośrednictwem kanału YouTube można łączyć się codziennie o godz. 16.45 na nabożeństwie Drogi Krzyżowej z Klasztorem Ojców Paulinów. W piątki natomiast z kaplicą Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie (godz. 18.30), z parafią pw. św. ojca Pio w Gdańsku (godz. 8.00 i 18.30) czy też Parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy w diecezji tarnowskiej (godz. 8:00, 16:30, 17:30, 19:00). Wiele parafii prowadzi też transmisje na żywo nabożeństw na swoich profilach na Facebooku.

„W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego ograniczono liczbę uczestników zgromadzeń religijnych. Nie oznacza to, że mamy zaniedbać nasze życie duchowe. Wręcz przeciwnie, chcemy przeżywać Drogę Krzyżową w innej formie, czasem może nawet w sposób bardziej duchowy, choć nic nie zastąpi obecności w kościele” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

źródło: BP KEP

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska z siedzibą przy ul. Książąt Opolskich 19 w Opolu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Czaję;
  2. Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Opolska oraz Redaktor Strony.
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
    10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.