Centrum Służby Życiu i Rodzinie

Dnia 5 marca 2015 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbył się etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej Łomża 2015. Tegoroczny temat olimpiady „Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła”.
Spośród uczestników etapu diecezjalnego (53 uczestników) Komisja wyłoniła 3 Osoby, które zdobyły największą ilość punktów i będą reprezentowały naszą diecezje na finale Olimpiady Teologii Katolickiej w Łomży.
Są to:
1) Mateusz Wrotny – Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu (45 pkt), katecheta przygotowujący: p. Magdalena Kasperska,
2)  Kamil Sikora – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku (43 pkt), katecheta przygotowujący: p. Elżbieta Cholewka,
3) Magdalena Półtorak – Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I w Kędzierzynie-Koźlu (40 pkt), katecheta przygotowujący: p. Magdalena Chylińska.
Wszystkim uczestnikom etapu diecezjalnego OTK Łomża 2015 jak również opiekunom składamy serdeczne gratulacje!

Załączniki:
Pobierz plik (lista-etap-diecezjalny-OTK Łomża 2015.pdf)lista-etap-diecezjalny-OTK Łomża 2015.pdf[Wyniku konkursu]253 kB

„Módlcie się wiele o wiarę w świecie, pokój i o miłość w rodzinach!” – apelował bp Andrzej Czaja do młodych w niedzielę wieczorem 14 grudnia w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu podczas nabożeństwa powitania krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani  – znaków ŚDM, przekazanych przez Czechów na Biskupiej Kopie.
„Krzyż Światowych Dni Młodzieży nie może być inny, a jednak w pewnym sensie jest inny” – powiedział bp Czaja do młodzieży zgromadzonej w Opolu. „Inny, bo jest wyjątkowym świadkiem drogi młodych ludzi, wielu przeminionych pokoleń i drogi młodych ludzi dzisiejszego pokolenia. Dużo ten krzyż widzi i jest świadkiem tego, co dzieje się w świecie – dobrego, a nieraz złego. Świadkiem wiary wielu młodych ludzi, którzy się do niego garną, ale też świadkiem wielkiego zobojętnienia tych, co znają Jezusa. Ceńmy sobie ten krzyż – wyjątkowego świadka kroczenia Jezusa przez ziemię” – wzywał opolski ordynariusz.
Bp Rudolf Pierskała, odpowiedzialny za przygotowanie ŚDM w diecezji opolskiej, nie zraził się, że w powitaniu znaków uczestniczyło niewiele osób i zachęcił do działania: „Dużo możemy zrobić! Indywidualnie rozmawiać, zachęcać, przypominać i mówić: wyjdźcie z okopów, z tych różnych gniazdek swoich i przyjdźcie. Wzywać trzeba do nawrócenia! Mamy w perspektywie Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, więc musimy nauczyć się gościnności, otwartości, poświęcenia i wyjścia do drugiego. Jeśli tego nie nauczymy się podczas peregrynacji do 2016 roku, to potem będzie tego brakowało. To jest nasza szansa!” – podkreślił bp Pierskała.
Od 15 do 16 grudnia znaki ŚDM będzie można uczcić na Opolskim Spotkaniu Młodych, rekolekcjach dla uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Opola, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.
Zakończenie peregrynacji krzyża i ikony Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej nastąpi 3 stycznia w Raciborzu, gdzie znaki zostaną przekazane archidiecezji katowickiej. Szczegółowe informacje na stronie: www.sdmopole.pl

O to by wsłuchać się w głos anioła, który woła dziś do nas, jak niegdyś do pasterzy: nie bójcie się! - apelował biskup opolski Andrzej Czaja podczas Pasterki w katedrze w Opolu. Hierarcha podkreślił, że bez względu na otaczające nas zmartwienia, radością chrześcijan zawsze jest fakt obecności Boga „z nami i pośród nas, jego miłości i to, że zawsze pragnie naszego dobra”. Biskup przestrzegł jednocześnie, by nie przegapić, nie zlekceważyć i nie zmarnować rozpoczynających się świąt.
Na początku swojej homilii bp Czaja wskazał, że Boże przyjście na świat może wydawać się zwyczajne i niewiele różnić się od narodzin każdego z nas. Zaznaczył jednak, że - w tej prozie życia tkwi objawiona światu tajemnica ukryta od wieków. Chodzi o tajemnicę stania się Boga człowiekiem, tajemnicę zamieszkania Boga pośród nas i Jego stałej obecności z nami i między nami. Hierarcha przypomniał, że zapowiadane już od upadku pierwszych rodziców Boże Wcielenie, które bez wiedzy świata dokonało się w Nazarecie, zostało mu objawione z chwilą Narodzenia w Betlejem.
Opolski ordynariusz podkreślił, że Kościół, który co roku organizuje święta upamiętniające to wydarzenie woła do nas za każdym razem, abyśmy się radowali w Panu. – Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel, dzisiaj prawdziwy pokój zstąpił z nieba na ziemię – cytował hierarcha słowa antyfony i jednocześnie przestrzegł, by nie przegapić, nie zlekceważyć i nie zmarnować istoty tych świąt. – Tak było już wówczas w Betlejem. Nie zauważono pojawienia się Boga na ziemi – przypomniał bp Czaja i podkreślił, że to niebezpieczeństwo czyha na nas i dziś, jeśli świętowanie sprowadzimy tylko do zewnętrznego ceremoniału.
Hierarcha zwrócił też uwagę na postacie pasterzy, którzy nie zmarnowali swojej szansy na spotkanie z Panem, którą dał im Anioł. – My też powinniśmy się w czasie tych świat wsłuchać się w głos anielskiego zwiastowania. Jak kiedyś pasterzom, tak dziś do nas mówi Boży posłaniec: nie bójcie się! – powiedział bp Czaja i podkreślił, że zawołanie to jest szczególnie ważne gdy wkraczając w nowy 2012 rok słyszymy zewsząd o trudnościach i problemach, jakie ma on ze sobą przynieść.
Poczynając od problemów społecznych, przez różnego rodzaju kryzysy, a wśród nich szczególnie wskazując na kryzys duchowy człowieka, hierarcha wymienił szereg trosk współczesnego świata. Zauważył też, że coraz większy problem z wychowaniem młodego człowieka i z obudzeniem wrażliwości na wartość i godność życia ludzkiego od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci.
– Niezależnie od tych trudnych spraw, Kościół już od trzeciej niedzieli adwentu apeluje o radość w nas, naszych sercach i rodzinach – zauważył biskup i podkreślił, że apel ten nie jest ani prowokacją, ani bagatelizowaniem problemów codzienności. – To konsekwencja Kościoła w uświadamianiu orędzia posłańca z niebios. – wyjaśnił i wskazał, że – chrześcijanin nie raduje się tylko z tego, co pomyślnego spotyka go na co dzień. Chrześcijanin wie i tym żyje, że ma trwałe i pewne powody do radości: Bóg jest z nami, miłuje nas i pragnie naszego dobra.
Hierarcha przypomniał, że ochrzczeni są dziećmi Bożymi i domownikami domu który wznosi Bóg. Bp Czaja uświadamiał, że rozciąga się przed nimi wspaniała perspektywa, bo „jesteśmy dziedzicami Bożego Królestwa”. – Przed nami możliwość spełnienia żywota, zanurzenia go w Bogu na wieki – zaznaczył opolski ordynariusz.

Warszawa, 28 sierpnia 2013 r.
L.dz. KWEP-15/13


1. W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.
2. Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia.

W imieniu Komisji

bp Marek Mendyk
Przewodniczący

PodkategoriePliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.