Centrum Służby Życiu i Rodzinie

„Módlcie się wiele o wiarę w świecie, pokój i o miłość w rodzinach!” – apelował bp Andrzej Czaja do młodych w niedzielę wieczorem 14 grudnia w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu podczas nabożeństwa powitania krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani  – znaków ŚDM, przekazanych przez Czechów na Biskupiej Kopie.
„Krzyż Światowych Dni Młodzieży nie może być inny, a jednak w pewnym sensie jest inny” – powiedział bp Czaja do młodzieży zgromadzonej w Opolu. „Inny, bo jest wyjątkowym świadkiem drogi młodych ludzi, wielu przeminionych pokoleń i drogi młodych ludzi dzisiejszego pokolenia. Dużo ten krzyż widzi i jest świadkiem tego, co dzieje się w świecie – dobrego, a nieraz złego. Świadkiem wiary wielu młodych ludzi, którzy się do niego garną, ale też świadkiem wielkiego zobojętnienia tych, co znają Jezusa. Ceńmy sobie ten krzyż – wyjątkowego świadka kroczenia Jezusa przez ziemię” – wzywał opolski ordynariusz.
Bp Rudolf Pierskała, odpowiedzialny za przygotowanie ŚDM w diecezji opolskiej, nie zraził się, że w powitaniu znaków uczestniczyło niewiele osób i zachęcił do działania: „Dużo możemy zrobić! Indywidualnie rozmawiać, zachęcać, przypominać i mówić: wyjdźcie z okopów, z tych różnych gniazdek swoich i przyjdźcie. Wzywać trzeba do nawrócenia! Mamy w perspektywie Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, więc musimy nauczyć się gościnności, otwartości, poświęcenia i wyjścia do drugiego. Jeśli tego nie nauczymy się podczas peregrynacji do 2016 roku, to potem będzie tego brakowało. To jest nasza szansa!” – podkreślił bp Pierskała.
Od 15 do 16 grudnia znaki ŚDM będzie można uczcić na Opolskim Spotkaniu Młodych, rekolekcjach dla uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Opola, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.
Zakończenie peregrynacji krzyża i ikony Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej nastąpi 3 stycznia w Raciborzu, gdzie znaki zostaną przekazane archidiecezji katowickiej. Szczegółowe informacje na stronie: www.sdmopole.plPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.