Centrum Służby Życiu i Rodzinie

Kontakt w sprawie projektu „Szlaki Jakubowe na polsko-czeskim pograniczu Głuchołazy-Ołomuniec 2012”:
Kuria Diecezjalna w Opolu
Wydział Finansowo-Gospodarczy

Ks. Ginter Żmuda – Dyrektor

Tel. +48 77 44 32 115

Agnieszka Węsiora - Sekretariat

Tel. +48 77 44 32 147
Kom. +48 692 427 930
e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kontakt dla mediów:
Biuro Prasowe Diecezji Opolskiej
Łukasz Woźniak

kom. +48 602 435 773

16.10.2012 – wtorek

GŁUCHOŁAZY
(Ośrodek Formacyjno-Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Skowronek” ul. Gen Władysława Andersa 74, 48-340 Głuchołazy)

9.30 Powitanie uczestników
  • Ks. dr Ginter Żmuda – otwarcie obrad
Przemówienia powitalne

9.45–11.45 Pierwsza sesja
  • Prof. dr hab. Antoni Jackowski, Zakład Geografii Religii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Kraków: Polskie Drogi św. Jakuba na tle wędrówek pielgrzymkowych w kraju (współautorkami będą: dr Izabela Sołjan oraz dr Elżbieta Bilska-Wodecka).
  • Prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa, Zakład Historii Średniowiecznej, Instytut Historii UAM, Poznań: Drogi św. Jakuba w Polsce uwarunkowania historyczne a praktyka.
  • Dr hab. Łukasz Gaweł, Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1 IX dyrektor Instytutu UJ), Kraków: Teoria i praktyka zarządzania drogami kulturowymi.
  • Bp prof. dr hab. Jan Kopiec, Katedra Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego UO, Opole: Z pielgrzymowania w przeszłości.
11.45–12.15 Przerwa na kawę

12.15–14.15 Druga sesja
  • Dr Franciszek Mróz, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Instytut Rekreacji i Turystyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, mgr Łukasz Mróz, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Kraków: Uwarunkowania historyczne śląsko-morawskiej Drogi św. Jakuba.
  • Krzysztof Początek, Wiceprezydent Opola: Koncepcja Drogi św. Jakuba w Województwie Opolskim.
  • Kazimierz Staszków, Przewodniczący Komisji Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej w Nysie: Doświadczenia związane z tworzeniem Nyskiej Drogi św. Jakuba oraz założenia współpracy ze Stowarzyszeniem Camini d` Europa.
  • Podsumowanie obrad
14.15–15.00 Przerwa na obiad

NYSA

15.00–20.00 Wyjazd studyjny na Nyską Drogę św. Jakuba

15.30 Msza św. w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki pod przewodnictwem JE bpa ks. prof. dra hab. Jana Kopca

16.30  Zwiedzanie:
– Skarbiec św. Jakuba
– Punkt Informacji "Camino Nysa", ul. Bracka 18
– Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

18.00 Prezentacja Nyskiej Drogi św. Jakuba (Muzeum w Nysie,  ul. Biskupa Jarosława 11)

17.10.2012 – środa

OPOLE
(Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, ul. Drzymały 1a, 45-342 Opole)

9.30 Powitanie uczestników
  • Ks. dr hab. Norbert Widok, prof. UO – otwarcie obrad
  • Dziekan Wydziału Teologicznego UO, ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola – słowo powitalne
9.45–11.45 Trzecia sesja
  • Dr Franciszek Mróz, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego
  • im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Instytut Rekreacji i Turystyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, mgr Łukasz Mróz, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Kraków: Geneza i rozwój polskich odcinków “Camino de Santiago”.
  • Mgr Emil Mendyk, Stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce", Wrocław: Śląsk Opolski i Brama Morawska na tle Drogi św. Jakuba w Polsce.
  • Mgr Katarzyna Harnyś-Mielnik, Wydział ds. Europejskich i Planowania Rozwoju Urzędu Miasta Opola: Koncepcja rozwoju Szlaków Jakubowych na Opolszczyźnie.
11.45–12.15 Przerwa na kawę

12.15–14.15 Czwarta sesja
  • Lek. Agnieszka Kielc, mgr inż. Bogusława Tomczak, Stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce", Wrocław: Rola wolontariatu w tworzeniu i utrzymaniu Drogi Jakubowej.
  • Wojciech Maleszka, Jan Blachowski, Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu: Rowerowa droga św. Jakuba na Dolnym Śląsku.
  • RNDr. Jan Bím Občanské sdružení Ultreia, Praha: Drogi św. Jakuba w Czechach kiedyś i dziś – specyfika znakowania tras w czeskim środowisku.
  • Podsumowanie obrad

18.10.2012 – czwartek

OŁOMUNIEC
(Arcibiskupství Olomoucké, Wurmova 9,  771-01 Olomouc)

10.00 Powitanie uczestników
  • Ks. abp Mons. Jan Graubner – otwarcie obrad
10.15–11.15 Piąta sesja
  • ThLic. Vít Hlinka, Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého, Olomouc: Pielgrzymowanie średniowieczne – źródła ideowe i realizacja.
  • Prof. PhDr. Miloslav Pojsl, Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého, Olomouc: Biskup ołomuniecki Jindřich Zdík i jego pielgrzymki do Ziemi Świętej.
11.15–11.30 Przerwa na kawę

11.30–12.30 Szósta sesja
  • Mgr Pavel Macura, Krajský úřad Zlínského kraje, Zlín: Międzynarodowa sieć szlaków pielgrzymkowych „Camini di Europa”.
  • Mons. Jan Peňáz, Parafia Křtiny: Tradycja ruchu pielgrzymkowego i jego odnowienie po 1989 r., międzynarodowy szlak pielgrzymkowy „Via Romea Slavorum”.
12.30–14.00 Przerwa na obiad

14.00–15.30 Siódma sesja
  • Dr hab. Łukasz Gaweł, Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków: Zarządzanie szlakiem kulturowym.
  • Juraj Flamik, Nadace partnerství, Brno: Drogi św. Jakuba na Morawach południowych i motywacja współczesnych pielgrzymów.
  • Dr Josef Pala, Zlín: Doświadczenia zbudowania szlaków pielgrzymkowych na terenie archidiecezji ołomunieckiej.
15.30–16.00 Panel dyskusyjny i podsumowanie obrad.

Więcej artykułów…

1. O konferencji