Ogłoszenia:

ul. Klasztorna 6
47-154 Góra Świętej Anny
tel. 77 463 09 00, tel. fax 77 463 09 28

Zapraszamy na stronę własną sanktuarium.

Położenie:

Santkuarium znajduje się na terenie diecezji opolskiej, na najwyższym wzniesieniu Masywu Chełmskiego – Górze Świętej Anny (406 m npm). Miejsce to położone jest 8 km od trasy A4 Wrocław-Kraków, 30 km od Opola, 15 km od Strzelec Opolskich.

Historia:

Na przestrzeni wieków góra ta miała różne nazwy. Historycy wymieniają nazwę - Góra św. Jakuba. W najstarszej mapie Śląska - Helwiga /1561/ figuruje jako Góra św. Jerzego. W akcie fundacyjnym z 1657 r. dotyczącym klasztoru franciszkanów wymienia się nazwę: Góra Chełmska /Chełm/. Od początków XIX w. w powszechne używanie weszła nazwa Góra św. Anny. Pierwszy kościół zbudowano na przełomie lat 1480-85 z fundacji Mikołaja i Krzysztofa Strzały. Najstarsza wzmianka o istnieniu kościoła pochodzi z 25 czerwca 1516. Dokument ten mówi o przekazaniu przez Mikołaja Strzałę kaplicy na Górze Chełmskiej w zarząd proboszcza z Leśnicy. W poł. XVII w. hrabia Melchior Ferdynand de Gaschin "powziął zamiar, aby dla nieustającego kultu św. Anny, sprowadzić do kościoła na górę Franciszkanów". Dnia 14 października 1655 r. przybyli na Górę pierwsi zakonnicy. Wypełniła się w ten sposób legenda 94-letniej mieszkanki Leśnicy Justyny Lenke. Legenda mówi o strażach czuwających na murach miejskich Leśnicy, które: "widywały o północy ogromną jasność ponad szczytem. W tej jasności widywano również wstępujących do Góry Franciszkanów niosących zapalone świece i figurę Chrystusa Ukrzyżowanego..." Wraz z przybyciem franciszkanów rozpoczęto budowę pierwszego drewnianego klasztoru. Dnia 6 sierpnia 1656 r. franciszkanie otrzymali klucze do kościoła i akt darowizny terenu. W tym samym roku 16 sierpnia król Jan Kazimierz potwierdził akt darowizny kościoła na rzecz franciszkanów. W 1673 r. kościół został rozbudowany i na nowo konsekrowany. Na zboczach Góry św. Anny rozciąga się "wieniec" 40 kaplic kalwaryjskich. Kalwaria wzniesiona została staraniem Jerzego Adama de Gaschin w latach 1700-1709. Na przestrzeni lat franciszkanie byli trzykrotnie z tego miejsca wypędzani. Pierwsze wypędzenie nastąpiło po Dekrecie Sekularyzacyjnym i trwało od 1820-1859. Drugie wypędzenie miało miejsce za rządów Otto von Bismarcka, w latach 1875-1887, trzecie w czasie II wojny światowej, w latach 1941-1945.

Kult:

Na szczycie góry znajduje się zabytkowy zespół klasztorno-kalwaryjski z bazyliką, w której punktem centralnym jest łaskami słynąca figura św. Anny Samotrzeciej. W kronikach klasztornych nie ma dokładnych przekazów na temat pochodzenia tej figury. Istnieje tylko podanie o księciu hiszpańskim, wracającym wołami z wyprawy wojennej. "Kiedy woły zatrzymały się na szczycie Góry i nie chciały pójść dalej, książę odczytał to jako znak Boży. Wybudował w tym miejscu kościół, umieszczając w nim figurę św. Anny, którą rzekomo wiózł wśród łupów wojennych..." Historycy datują powstanie tej figury na II poł. XV wieku. Figura św. Anny wyrzeźbiona z jednego kawałka lipowego drewna ma ok. 66 cm wysokości z podstawą. Przedstawia trzy postacie. Pośrodku stoi starsza niewiasta - św. Anna, która trzyma na swoich ramionach dwoje dzieci: na lewym ramieniu swoją Córkę - Najświętszą Maryję Pannę oraz na prawym ramieniu swojego Wnuka - Pana Jezusa. W górnych partiach figury, na wezgłowiu św. Anny widać wyraźnie ślady zamknięcia otworu, w którym (wg przekazu z 1516 r.) mają być przechowywane relikwie św. Anny.

Odpusty:

Odpust św. Anny 26 lipca, obchody ku czci Wniebowzięcia NMP - w połowie sierpnia, Aniołów Stróżów - koniec sierpnia i Podwyższenia Krzyża Świętego - w poł. września. Tradycją tego miejsca są pielgrzymki stanowe i poszczególnych grup zawodowych: pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców, dzieci, kapłanów, głuchoniemych, niewidomych, ministrantów, chórów kościelnych, orkiestr kalwaryjskich, mniejszości narodowych, hodowców gołębi, strażaków, myśliwych i in.

Dojazd:

PKS ze Zdzieszowic, Strzelec Op., Opola i Kędzierzyna-Koźla. PKP do Zdzieszowic.

Noclegi:

Dom Pielgrzyma - pokoje dwu, trzy i wieloosobowe /jednorazowo ok. 700 osób/. Możliwość skorzystania z posiłków, zorganizowania dni skupienia czy rekolekcji. Rezerwacja i bliższe informacje: Dom Pielgrzyma, Al. Jana Pawła II, 47-154 Góra Świętej Anny, tel. 77 46 25 301, fax 77 46 25 320; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
W miejscowości znajdują się również pensjonaty, hotel, restauracja, kawiarnia.

Informacje dodatkowe:

Msze św. w niedziele: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.30 /w j. niemieckim/, 17.00;
Nieszpory niedzielne: 14.00. W dni powszednie: 6.30, 11.00 /od 1 kwietnia - 31 października/.

W pobliżu sanktuarium znajduje się Muzeum Powstań Śląskich, Pomnik Czynu Powstańczego, skalny Amfiteatr, Rezerwat Geologiczny.