Dnia 30 kwietnia br. zmarł ks. prof. Józef Król, lat 65, pracownik naukowy Wydziału Teologicznego i Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego.
  • Eksportacja – we wtorek, 3 maja o godz. 19.00 w kościele pw. św. Michała w Opolu-Półwsi
  • Pogrzeb – w środę, 4 maja o godz. 11.00 w kościele pw. św. Michała w Opolu-Półwsi.

Śp. ks. profesor Józef Król urodził się 17 grudnia 1945 r. w Opolu-Półwsi. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1969 r. w Opolu i jako neoprezbiter został ustanowiony wikariuszem parafii pw. Chrystusa Króla w Gliwicach. W 1974 r. biskup opolski Franciszek Jop skierował go na studia specjalistyczne z zakresu psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ich ukończeniu i obronie pracy doktorskiej został zamianowany w 1978 r. wykładowcą psychologii i teodycei w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Oprócz działalności dydaktycznej pełnił w tym czasie aż do 1995 r. również posługę kapelana Zakładu Karnego w Nysie. W latach 1993-1999 był sędzią Biskupiego Sądu Duchownego w Opolu. W 1990 r. habilitował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po utworzeniu w 1994 r. Uniwersytetu Opolskiego został kierownikiem Katedry Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii Religii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego; od 2002 r. był także wykładowcą na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym UO, a od 2005 kierownikiem Zakładu Psychologii Ogólnej w Instytucie Psychologii UO. W latach 1994-2002 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Teologicznego UO. W 2002 r. Senat Akademicki KUL nadał mu tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych w zakresie psychologii, zaś w 2006 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W ostatnich latach zmagał się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Odszedł do Domu Ojca 30 kwietnia 2011 r.