W mieniu duszpasterstwa trzeźwości i ludzi cierpiących z powodu uzależnienia własnego lub bliskiej osoby, chcę Was zaprosić na czuwanie modlitewne o dar trzeźwego życia  12 sierpnia 2017 w sobotę do kościoła parafialnego w Winowie na godz. 18.00. Niech nikogo z nas nie zabraknie.
Żyjemy w czasach nowych zagrożeń, które zabierają nam wolność i godność.  Jak nigdy dotąd potrzebujemy trzeźwości - trzeźwego umysłu, wiele ludzi dziś jest zagubionych, nie wie kogo słuchać, kto ma rację. Dar trzeźwego życia nie ogranicza się do odstawienia alkoholu. Trzeźwość to styl życia oparty na rozumie i sumieniu. Trzeźwość dotyczy każdego człowieka, nie ogranicza się tylko do uzależnionych. Można nie być alkoholikiem czy narkomanem a mieć nietrzeźwy umysł, zdominowany przez nieuporządkowane emocje, popędy, chore ambicje.  Dar trzeźwego życia, to umiejętność kierowania się rozsądkiem, zachowanie odpowiedniego dystansu do rzeczywistości, to umiejętność odpowiedzialnego kierowania swoją wolnością aby nie stać się niewolnikiem, nowych technologii, mediów, manipulacji politycznych, czy zakładnikiem własnej emocjonalności. Trzeźwość – to być jednoznacznym, nie wchodzić w kompromisy ze złem, nie prowadzić podwójnego życia, to być wiernym Bogu, ludziom , ojczyźnie.
Trzeźwość  to zgodność czynów z sumieniem, to mieć sumienie i używać sumienie, zwłaszcza wtedy, gdy nikt nie widzi naszego zachowania. Trzeźwość to umieć sobie odmówić czegoś co szkodzi, co niszczy. Trzeźwość to przede wszystkim być porządnym człowiekiem, dać świadectwo prawdzie, być zdolnym do męstwa i nie ulegać nieuporządkowanej emocjonalności i podsycanym nastrojom społecznym. Wiele naszych bliskich, naszych rodaków, straciło dar trzeźwego myślenia, stali się zakładnikami promowanego bałaganu – subiektywnej dowolności, stracili własną tożsamość, zdolność do krytycznego myślenia i trzeźwego osądu sytuacji w której się znajdują.   
W sierpniu, miesiącu trzeźwości chcemy z odwagą odstawić używki, zaniechać zachowań, które nas niewolą, odbierają nam godność, wartość, wolność, samodzielność. Nie chcemy być bankrutami życiowymi, ani ofiarami bezwolnej konsumpcji.  
Coraz więcej ludzi nie może obejść się bez telefonu, smartfona, tabletu, komputera. Coraz więcej ludzi nie potrzebuje drugiego człowieka i Boga, wystarcza im wirtualny świat. Żyjemy w portalach społecznościowych, aktywnie uczestniczymy w różnych sporach, odreagowujemy frustracje na innych ludziach. Coraz bardziej brakuje nam serca do dziecka, starszego człowieka, chorego. Uciekamy w wygodny świat cyberprzestrzeni w której wszystko wolno, w której nie ma sumienia, nie ma granic dobra i zła. Wirtualny anonim ma dziś władzę nad naszym umysłem, emocjami, postawami. Jesteśmy monitorowani przez własny komputer, nowoczesne technologie. Rodzice cieszą się, że niemowlęta potrafią obsługiwać tablet, ale nie zastanawiają się co trafi z Internetu do serca i umysłu ich dziecka. Dla wielu rodziców, tablet, komputer, konsola do gier, to zastępczy rodzic, wirtualna niańka. Po kilku latach używania nowych technologii medialnych  w naszych domach, rodzice dziwią się agresji swoich dzieci, nie rzadko rodzice stają się ofiarami przemocy własnych dzieci. Trenowana godzinami przemoc w niewinnych z pozoru grach musi przynieść złe owoce. Wiele młodych ludzi buduje swoją osobowość na przemocy, sile, agresji, walce, pokonywaniu i zabijaniu. Coraz mniej empatii w relacjach dziecięcych, młodzieżowych, nastawienie na sensację, silne wrażenia, szybki efekt, bardzo często deprawuje moralnie młode pokolenia. Rodzice zacznijcie być z swoimi dziećmi, zacznijcie z nim rozmawiać, mniej tabletu, komputera, więcej serca, wzajemnego słuchania, uwagi, współpracy, więcej Boga.
W sierpniu Polska zamieni się w jeden pielgrzymi szlak, każdy z nas może stanąć na tym szlaku przy drugim człowieku, dać mu trochę serca, trochę życzliwości, trochę czasu, trochę uwagi. Potrzebujących naszej pomocy nie brakuje. Niech ten sierpień, miesiąc trzeźwości stanie się dla naszych rodzin czasem błogosławieństwa. Zapraszam wszystkich na modlitwę o dar trzeźwego życia dla każdego z nas, abyśmy byli ludźmi rozumnymi, odważnymi, porządnymi, bożymi.   

Ks. Marcin MarsollekPliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.