W Środę Popielcową zapraszamy wszystkich diecezjan na nabożeństwo stacyjne, któremu przewodniczyć będą biskupi opolscy. Rozpocznie się ono o godz. 18.00 w kościele o. Franciszkanów w Opolu, następnie uczestnicy wyruszą w procesji do Katedry Opolskiej, w której o godz. 18.30 sprawowana będzie Eucharystia z obrzędem posypywania głów popiołem.

Na procesję bardzo prosimy przynieść świece.

Szczególnym elementem liturgii tego dnia będzie nabożeństwo stacyjne, które jest starą praktyką Kościoła, znaną już w starożytności chrześcijańskiej. Polega ono na tym, że wspólnota liturgiczna pod przewodnictwem biskupa gromadzi się określonym kościele na krótkie nabożeństwo, by z niego wyruszyć procesyjnie do innej świątyni, w której sprawowana będzie Eucharystia. Praktyka ta najbardziej znana jest w Rzymie, gdzie nowy impuls nadał jej św. Jan XXIII, który już w pierwszym roku swojego pontyfikatu wziął udział w liturgii stacyjnej w Środę Popielcową 1959 r. w kościele św. Sabiny na Awentynie w Rzymie. Praktykę tę kontynuował bł. Paweł VI. Również św. Jan Paweł II brał udział w procesji od kościoła św. Anzelma do kościoła św. Sabiny, gdzie na rozpoczęcie Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, sprawowana była uroczysta liturgia papieska. Mszał Rzymski Pawła VI zaleca, aby w Wielkim Poście w większych miastach odbywały się zgromadzenia Kościoła miejscowego na wzór rzymskich nabożeństw stacyjnych, pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego.