Uroczystość święceń biskupich odbyła się zgodnie z zapowiedzią 29 sierpnia 2009 r. o godz. 10.00 w katedrze opolskiej. Uczestniczyło w niej 27 biskupów, ponad 400 kapłanów, kilkudziesięciu przedstawicieli uczelni w strojach akademickich oraz około trzytysięczna rzesza wiernych. Głównym szafarzem święceń był ks. arcybiskup Alfons Nossol, a współkonsekratorami: ks. arcybiskup Damian Zimoń, Metropolita Katowicki i ks. Biskup Jan Wieczorek, Biskup Gliwicki. Biskupa elekta jako kapłani asystujący przedstawili: ks. infułat Edmund Podzielny oraz ks. rektor Joachim Waloszek.

Obrzędy święceń rozpoczęło przedstawienie elekta i odczytanie nominacji Stolicy Apostolskiej, a następnie przyrzeczenie przyszłego biskupa, który zgodnie z dawnym zwyczajem, ustalonym przez Ojców Kościoła, powinien być zapytany wobec ludu czy chce dochować wiary i wypełnić powierzony mu urząd posługiwania.
Najistotniejszą częścią liturgii święceń było nałożenie rąk prze biskupów i modlitwa święceń, w której padły m.in. słowa: „Teraz, Boże, wylej na tego wybranego pochodzącą od Ciebie moc, Ducha Świętego, który włada i kieruje, którego dałeś Twojemu umiłowanemu Synowi, Jezusowi Chrystusowi, On zaś dał Go świętym Apostołom, aby w różnych miejscach ustanowili Kościół, jako Twoją świątynię, na nieustanną cześć i chwałę Twojego imienia”.
Po niej nastąpiły obrzędy uzupełniające, tj. namaszczenie głowy wyświęconego biskupa krzyżmem świętym, wręczenie księgi Ewangelii, nałożenie pierścienia i mitry oraz wręczenie pastorału. Następnie miało miejsce złożenie szacunku i czci nowemu biskupowi. Uczynili to:
biskupi pomocniczy, dziekani rejonowi, rektorzy Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, delegacje zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz przedstawiciele wiernych świeckich.
Po przekazaniu znaku pokoju nowemu biskupowi kontynuowana była liturgia eucharystyczna.
Uroczystość od strony liturgicznej przygotował ks. dr hab. Rudolf Pierskała, który prowadził również komentarz podczas liturgii, zaś oprawę muzyczną uroczystości zapewniło 5 połączonych chórów pod dyrekcją ks. dra Grzegorz Poźniaka: z parafii katedralnej w Opolu (dyr. Józef Chudalla), z parafii pw. św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie (dyr. Bronisława Kozubek-Trela), z parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku (dyr. s. Efraima Symanycz), z parafii pw. bł Czesława w Opolu (dyr. Ludmiła Wocial-Zawadzka) oraz z parafii pw. św. Rocha w Starych Budkowicach (dyr. Bernadeta Malik) oraz orkiestra Camerata z par. św. Rocha w Starych Budkowicach pod dyr. Ernesta Malika. Posługę organisty pełnił p. Alfred Bączkowicz.

{jgxgal folder:=[images/stories/sakra] cols:=[3]}