Tradycyjnie w pierwszą sobotę września Katecheci Diecezji Opolskiej pielgrzymują do św. Anny, by u progu nowego roku katechetycznego uprosić przez jej wstawiennictwo potrzebne łaski i duchowe wsparcie w pracy katechetycznej. Pielgrzymce i uroczystej Mszy św. w bazylice św. Anny przewodniczy ks. bp Jan Kopiec, przewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej. W programie pielgrzymki Katechetów znajdują się m.in.:

o godz. 10.00 - Msza św. w Bazylice św. Anny
o godz. 12.30 - Spotkanie w Domu Pielgrzyma
  • pożegnanie Katechetów kończących prace katechetyczną
  • wykład ks. dra Wiesława Dąbrowy pt. “Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II - cele i zasady działania”
  • sprawy organizacyjne

Grono Katechetów pracujących w Diecezji Opolskiej liczy około 1100 osób, ponad 600 osób to osoby świeckie w tym Siostry zakonne.