W dniu 24 sierpnia br. weszła w życie większość tegorocznych dekretów nominujących na stanowiska w instytucjach diecezjalnych i w poszczególnych parafiach diecezji opolskiej. Poniżej zamieszczamy zmiany dokonane w duszpasterstwie parafialnym. Pełna lista zmian opublikowana będzie w urzędowym biuletynie diecezjalnym (dla kapłanów dostępna jest po zalogowaniu).

Nominacje proboszczowskie:

  • Ks. Kazimierz Balak – mianowany proboszczem parafii pw. bł. Czesława w Górażdżach, zwolniony z obow. rezydenta w parafii pw. Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie.
  • Ks. Piotr Burczyk – mianowany proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie oraz dyrektorem Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Nysie, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Marcina w Ochodzach.
  • Ks. Damian Cebulla – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jadwigi w Radoszowach, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie.
  • Ks. Krzysztof Cieślak – mianowany proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie.
  • Ks. Waldemar Chudala – mianowany proboszczem parafii pw. św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu (Azotach), zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej.
  • Ks. Hubert Czernia – mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku, zwolniony z obow. dyrektora Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Raciborzu-Miedonii.
  • Ks. Ireneusz Foszczyński – mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Kałkowie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Jerzego w Prószkowie.
  • Ks. Lucjan Gembczyk – mianowany proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Kotulinie, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie.
  • Ks. Zbigniew Gielczowski – mianowany proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pakosławicach, zwolniony z obow. rezydenta w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy.
  • Ks. Józef  Ibrom – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jadwigi w Raciborzu-Markowicach, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie oraz dyrektora Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Nysie.
  • Ks. dr Antoni Kaltbach – mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Dębiu, zwolniony z obow. prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu.
  • Ks. Aleksander Kawa – mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kuniowie, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu (Azotach).
  • Ks. Mariusz Kleman – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jodoka w Suchej Psinie i ex curr. św. Mateusza w Boguchwałowie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.
  • Ks. Hubert Kusch – mianowany administratorem parafii pw. Wszystkich Świętych w Nowym Browieńcu, zwolniony z obow. rezydenta parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chrząstowicach.
  • Ks. Erwin Kuzaj – mianowany proboszczem parafii pw. św. Marcina w Ochodzach, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Karola Boromeusza w Opolu.
  • Ks. Walter Lenart – mianowany proboszczem parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Jacka w Kamieniu Śląskim.
  • Ks. Krzysztof Maciejak – mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Dzielowie, wolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Marcina Bpa w Tarnowie Opolskim.
  • Ks. dr hab. Erwin Mateja – mianowany proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Opolu-Półwsi.
  • Ks. Arnold Nowak – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jacka w Kamieniu Śląskim, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Radoszowach.
  • Ks. dr Marian Obruśnik – mianowany proboszczem parafii pw. św. Antoniego w Luboszycach, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni.
  • Ks. Franciszek Paszek – mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kątach Opolskich, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pakosławicach.
  • Ks. Tadeusz Romanek (kapłan diec. gliwickiej) – mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Branicach.
  • Ks. Marek Ruczaj – mianowany proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Chróścinie oraz ex curr. pw. Trójcy Świętej w Starym Grodkowie, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem.
  • Ks. Leszek Rygucki – mianowany proboszczem parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP  w Kałkowie.
  • Ks. Hubert Sklorz – mianowany proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni, zwolniony z obow. ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu.
  • Ks. Edward Sobiegała – mianowany duszpasterzem w Borkowicach – filii parafii Bogacica, z zachowaniem obow. proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Bażanach.
  • Ks. Andrzej Styra – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu-Malinie oraz mianowany wykładowcą na Wydziale Teologicznym UO i w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu.
  • Ks. Marek Terlecki – mianowany proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Jodoka w Suchej Psinie i ex curr. św. Mateusza w Boguchwałowie.
  • Ks. Werner Skworcz – mianowany proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Kujakowicach Górnych, zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu-Malinie.
  • Ks. Adam Welthe – mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Pilszczu, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Wawrzyńca w Głuchołazach.

Nominacje wikariuszowskie:

  • Ks. Piotr Bartoszewski – mianowany wikariuszem parafii pw. Trójcy Świętej w Korfantowie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich.
  • Ks. Daniel Breguła – mianowany wikariuszem parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach.
  • Ks. Krzysztof Bytomski – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Bartłomieja w Głogówku.
  • Ks. Krzysztof Jan Bytomski – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Trójcy Świętej w Bogacicy.
  • Ks. Krzysztof Drzewiecki – mianowany wikariuszem parafii pw. Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Antoniego w Zdzieszowicach.
  • Ks. Wiesław Garbacz – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Trójcy Świętej w Korfantowie.
  • Ks. Łukasz Gniła – mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.
  • Ks. Jan Golba – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.
  • Ks. Piotr Janaszczyk – mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu (Sławięcicach).
  • Ks. Jarosław Karpa – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Wawrzyńca w Głuchołazach, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Nysie.
  • Ks. Rafał Kiełek – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Rocha w Tułowicach, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy.
  • Ks. Piotr Kierpal – mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach i skierowany na studia specjalistyczne z zakresu muzykologii na Wydziale Teologicznym UO, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.
  • Ks. Witold Knop – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jerzego w Prószkowie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. bł. Czesława w Opolu.
  • Ks. Mariusz Kozak – mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Narodzenia NMP w Głubczycach.
  • Ks. Arkadiusz Książek – mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krapkowicach-Otmęcie.
  • Ks. Grzegorz Kublin – mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu.
  • Ks. Andrzej Majcherek – mianowany wikariuszem parafii pw. bł. Czesława w Opolu, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu.
  • Ks. Krystian Muszalik – mianowany wikariuszem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie.
  • Ks. Mariusz Pierzyna – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Apostołów Piotra
  • i Pawła w Grzędzinie.
  • Ks. Rafał Prusko – mianowany wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Trójcy Świętej w Leśnicy.
  • Ks. Andrzej Przybyła – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Rocha w Tułowicach, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie.
  • Ks. Rafał Rusin – mianowany wikariuszem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. bł. Czesława w Opolu.
  • Ks. Przemysław Seń – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ozimku, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Rocha w Tułowicach.
  • Ks. Rafał Siekierka – mianowany wikariuszem parafii pw. bł. Czesława w Opolu, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.
  • Ks. Robert Skornia – mianowany wikariuszem parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Grzędzinie, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu.
  • Ks. Tomasz Skowron – mianowany wikariuszem parafii pw. Narodzenia NMP w Głubczycach, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ozimku.
  • Ks. Grzegorz Sonnek – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe.
  • Ks. Wojciech Żmijan – mianowany wikariuszem parafii pw. Trójcy Świętej w Leśnicy, zwolniony z obow. wikariusza parafii pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie.
  • Ks. Mateusz Buczma – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie.
  • Ks. Tomasz Cymbalista – mianowany wikariuszem parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Opolu.
  • Ks. Mariusz Drygier – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Antoniego w Zdzieszowicach.
  • Ks. Andrzej Glinka – mianowany wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.
  • Ks. Piotr Jędras – mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku.
  • Ks. Adam Łotocki – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Andrzeja w Ujeździe.
  • Ks. Piotr Maciejski – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.
  • Ks. Zygmunt Nagel – mianowany wikariuszem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu.
  • Ks. Andrzej Ochman – mianowany wikariuszem parafii pw. Bożego Ciała w Oleśnie.

Nominacje na rezydentów:

  • Ks. Piotr Hetman – ustanowiony rezydentem przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy
  • Ks. mgr Franciszek Lehnert – ustanowiony rezydentem przy parafii pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim
  • Ks. Jan Tomaszewski (kapłan diec. gliwickiej) – ustanowiony rezydentem przy parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie-Koźlu (Sławięcicach), odwołany z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu
  • Ks. Joachim Gondro (kapłan diec. gliwickiej) – ustanowiony rezydentem przy parafii pw. św. Marcina Bpa w Tarnowie Opolskim.


Odwołania związane z przejściem na emeryturę:

  • Ks. Karol Dźwigoński – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Branicach (emerytura).
  • Ks. Joachim Morcinek – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Kujakowicach Górnych (emerytura).
  • Ks. Juliusz Olejak – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Nowym Browieńcu (emerytura).
  • Ks. Gerard Sobotta – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kątach Opolskich (emerytura).
  • Ks. Marian Żagan – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Raciborzu-Markowicach (emerytura).
  • Ks. Reinhold Buczek – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kotulinie (emerytura).
  • Ks. Józef Onyśków – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Antoniego w Luboszycach (emerytura).
  • Ks. Józef Gacka – zwolniony z obow. proboszcza parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Kietrzu (emerytura).