W środę 13 marca 2013 r. tuż po godz. 19.00 biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej i dzwony Bazyliki św. Piotra w Rzymie obwieściły Kościołowi i światu radosną nowinę, którą wyraził kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran słowami znanej wszystkim formuły:
Annuntio vobis gaudium magnum; habemus Papam: Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Georgium Marium Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Bergoglio, qui sibi nomen imposuit Franciscum.
W tej wielkiej godzinie Kościoła chcemy umacniać się nade wszystko wiarą w Trójjedynego Boga, który swą Opatrznością jest stale obecny we wspólnocie Ludu Bożego odkupionego Krwią Chrystusa i uświęconego łaską Ducha Świętego.
Jako Kościół opolski śpiewamy hymn uwielbienia i dziękczynienia za dar Papieża Franciszka I. Jednocześnie otaczamy nowego Ojca Świętego synowską miłością i gorącą modlitwą, wypraszając obfite Boże błogosławieństwo dla Jego Piotrowej posługi.
Ojcze Święty, prosimy: "umacniaj braci w wierze”!