6 października 1954 roku w godzinach nocnych do klasztoru Franciszkanów w Prudniku zostaje przewieziony przez komunistyczne władze Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Po 16 dniach więzienia w Rywałdzie i rocznym pobycie w Stoczku Warmińskim, na kolejny ponad roczny pobyt przeznaczony jest Klasztor Franciszkanów należący do Prowincji Świętej Jadwigi. Bracia wcześniej, bo 1 października zostają wyrzucenia z klasztoru i przewiezieni do innego klasztoru w Borkach Wielkich.
Świadomi wielkiego znaczenia niezłomnej postawy Prymasa Tysiąclecia dla Ojczyzny i Kościoła oraz wagi miejsca gdzie przebywamy, pragniemy wraz z Diecezją Opolską oraz władzami samorządowymi, zaprosić serdeczne na inaugurację Prudnickiego Roku Prymasowskiego.

Plan Uroczystości:

INAUGURACJA PRUDNICKIEGO ROKU PRYMASOWSKIEGO
60 rocznica uwięzienia Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku

3.10.2014 PIĄTEK

13.00 – Ogólnopolska konferencja naukowa w Prudnickim Ośrodku Kultury
17.15 – Różaniec koło Pomnika Św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego
18.00 – Msza w Kościele św Michała Archanioła
19.00 – Czuwanie młodzieży

4.10.2014 SOBOTA

9.00 – Bieg Prymasowski do Sanktuarium św. Józefa
12.00 – Przedstawienie Teatru A z Gliwic pt.: Życie jest większe od legend  (o uwięzionym Prymasie)

5.10.2014 NIEDZIELA

11.30 Uroczysta Msza św. w Sanktuarium św. Józefa Przewodniczy Prymas
Polski abp Wojciech Polak
Z udziałem Bractwa św. Józefa i świeckich szafarzy komunii św.
12.30 Przedstawienie Teatru A z Gliwic pt.: Życie jest większe od legend
(o uwięzionym Prymasie)

6.10.2014 PONIEDZIAŁEK

17.00 – Procesja różańcowa z Parafii św. Michała do Sanktuarium św. Józefa (należy przynieść świece, lampiony, pochodnie)
18.30 – Msza św. przy Grocie z odnowieniem Ślubów Jasnogórskich
19.30 – Procesja do Krzyżu na Koziej Górce Apel i watra.

Patronat honorowy:
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Biskup Opolski Andrzej Czaja
Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła

Pragniemy zaznaczyć, że każda 2 NIEDZIELA MIESIĄCA w Sanktuarium św. Józefa będzie NIEDZIELĄ PRYMASOWSKĄ, podczas, których pragniemy zapoznać wiernych z postacią i dziełem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Informujemy także, że podczas Prudnickiego Roku Prymasowskiego przewidujemy w roku 2015 cykl różnych Uroczystości, min.:

3    V – Odpust Świętego Józefa
24 V – Festyn Rodzinny
19-20 VI – Czuwanie Nocne Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
1 VI – Transmisja Radio Maryja i TV Trwam
7 VI – Spotkanie Civitas Christiana
2 VIII – Odpust Porcjunkuli - MB Anielskiej
4    X – Odpust Świętego Franciszka - Zakończenie Roku Prymasowskiego

Informacji udzielają:

Klasztor Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanów)
Ul. Poniatowskiego 5; 48-200 Prudnik; Tel. 77-4067250
www.prudnik.franciszkanie.com