W połowie kwietnia 2017 r. Diecezja Opolska rozpoczęła prace remontowe na II piętrze budynku przy ul. Grunwaldzkiej 7 w realizacji projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem zadania jest podtrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej realizowane poprzez przystosowanie do pełnienia nowych funkcji 3 pomieszczeń w kamienicy zlokalizowanej w centrum Opola, a przez to stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności edukacyjno-kulturalnej na rzecz mniejszości niemieckiej w ramach Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (jednostki wyodrębnionej organizacyjnie w ramach działalności diecezji opolskiej). Niezwykle istotnym jest także podniesienie bezpieczeństwa i estetyki obiektu, zwiększenie potencjału Instytutu w realizacji celów statutowych na poziomie współpracy ponadregionalnej i międzynarodowej oraz dostosowanie działalności do standardów europejskich.

Prace remontowe obejmować będą: wymianę instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem, wymianę instalacji CO, zamontowanie na sufitach i ścianach płyt kartonowo-gipsowych, remont posadzek, zakup i ułożenie wykładziny bądź paneli podłogowych oraz pomalowanie pomieszczeń. 

Realizacja zadania umożliwi podjęcie przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej działań na rzecz mniejszości niemieckiej związanych z promowaniem rodzimej kultury muzycznej ze szczególnym uwzględnieniem liturgii sprawowanej w wielu kościołach diecezji opolskiej w języku niemieckim. Kształcić się tu będą organiści, zespoły śpiewacze, kapelmistrzowie orkiestry dętej, dyrygenci oraz inne osoby zainteresowane pogłębianiem rodzimych tradycji muzycznych. Edukacja odbywać się będzie zgodnie z zatwierdzonym przez Episkopat programem nauczania na różnych poziomach zaawansowania, składającego się z przedmiotów zasadniczego kształcenia muzycznego oraz przedmiotów specjalistycznych dla muzyków reprezentujących mniejszość niemiecką bądź pracujących na rzecz mniejszości niemieckiej. W miejscu tym będą się także odbywały koncerty służące zachowaniu i rozwojowi tożsamości kulturowej mniejszości niemieckiej oraz podtrzymywaniu i rozwojowi języka regionalnego. 

 

Pierwsze piętro przed remontem

 

 Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.