„Wyruszaliście do domów przypominając radosną nowinę, wypraszaliście Boże błogosławieństwo dla mieszkańców, a przede wszystkim propagowaliście ideę troski o misje i pamięci o misjonarzach oraz zbieraliście ofiary na fundusz misyjny dla kapłanów z naszej diecezji pracujących na misjach” – powiedział bp Rudolf Pierskała 7 lutego podczas 10. Przeglądu Kolędników Misyjnych w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.
Kaznodzieja przypomniał, że mędrcy, którzy złożyli pokłon Panu Jezusowi reprezentują cały świat, „a przez to Dobra Nowina adresowana jest do wszystkich ludzi i trzeba ją głosić nieustannie. Przez piękne i pobożne życie dawać świadectwo o Nim i głosić, że narodził się dla naszego zbawienia. Taki był cel odwiedzin kolędowych” – dodał.
„W sposób szczególny to zadanie głoszenia Ewangelii podejmują misjonarze” – mówił bp Pierskała. „My wszyscy wspieramy ich modlitwą, ale także ofiarą materialną. Z naszej diecezji na prawie wszystkich kontynentach pracują misjonarze, i to nie tylko kapłani, ale także osoby świeckie. W Togo, Peru, Brazylii, Boliwii, Mauritiusie, Papui-Nowej Gwinei, Porto Rico, na Syberii w Rosji – misjonarze są naszymi reprezentantami, dlatego naszym zadaniem i obowiązkiem jest ich wspierać” – apelował.
Biskup pomocniczy porównał zaangażowanie małych kolędników do uczniów Jezusa, których posyłał po dwóch do miejscowości, gdzie sam zamierzał przybyć. „Duszpasterze też odwiedzali te domy z wizytą duszpasterską, do których grupkami udali się kolędnicy misyjni. Ta akcja kolędnicza ma na pierwszym miejscu jako zadanie modlitwę o nowych robotników na żniwo Pana” – podkreślił kaznodzieja.
W podziękowaniu za zaangażowanie dzieci oraz katechetów i rodziców opolski biskup pomocniczy podkreślił, że „to misyjne kolędowanie jest także szczególną formacją. Mogliście sprawić wielką radość zwłaszcza osobom samotnym, chorym i starszym. Oni mogli doświadczyć obecności Pana Jezusa w swoim domu, a wy sami też mogliście doświadczyć obdarowania z ich strony” – zaznaczył.
W diecezji opolskiej w tegorocznej edycji wzięło udział około 200 grup kolędników misyjnych. Na jubileuszowy przegląd w Opolu przyjechało ponad 100 osób. Kolędnicy reprezentowali 10 parafii: Chrząszczyce, Brożec, Racławiczki, Steblów, Borki Wielkie, Kolonowskie, Głogówek, Racibórz, Nysa, Zawadzkie. Każda grupa otrzymała nagrody książkowe.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.