Decyzją bp. Andrzeja Czai z 1 stycznia 2015 roku powołana została Kapituła Odnowy Katedry Opolskiej. Członkowie zostali podzieleni na kilka grup: duchowieństwo, czyli biskupi, dziekani rejonowi, przedstawiciele Wydziału Teologicznego UO i innych instytucji diecezjalnych, reprezentanci mediów, uczelni, środowisk artystycznych, biznesu i innych organizacji.
„Celem kapituły” – wyjaśnia Beata Balicka-Błagitka, dyrektor Biura Koordynacji Projektów w kurii opolskiej – „jest pokazanie, że katedra to dziedzictwo kulturowe całej naszej społeczności. W związku z tym należy wesprzeć wszelkie działania zmierzające do jej renowacji. To nasza wizytówka, miejsce przeżyć duchowych, często o niepowtarzalnym charakterze. Liczymy na to, że kapituła będzie jednoczyć ludzi wokół tego dzieła” – dodaje.
Na spotkaniach organizacyjnych kapituły uczestnicy zapoznawani są z regulaminem, celami i jej zadaniami. „Każda z grup będzie miała inne zadania w kontekście popularyzowania idei odnowy katedry na przestrzeni kilku kolejnych lat” – podkreśla Balicka-Błagitka.
Katedra jest w fatalnym stanie, dlatego renowacji wymaga zarówno elewacja zewnętrzna, jak i część wnętrza. „Możemy sobie wyobrazić jak potężne są to środki” – mówi dyrektor Biura Koordynacji Projektów. „Oczywiście będziemy starali się też o pozyskanie dotacji unijnych, ale potrzebny jest do nich ogromny wkład własny. W związku z tym, w zależności od tego, ile zdołamy zebrać środków własnych, tak proporcjonalnie będziemy mogli wnioskować o dofinansowanie poszczególnych etapów remontu. Nie da się za jednym razem wyremontować całości” – stwierdza.
„Jedna z hipotez mówi – informuje Balicka-Błagitka – „że w środku katedry istnieją zakryte tynkami gotyckie elementy, więc byłaby to także szansa, żeby je odkryć. Być może są jakieś zabytkowe polichromie, dlatego prowadzone są badania, które mają pomóc zweryfikować, co zostało zamurowane w czasach, kiedy nie zwracano uwagi na historyczną wartość budowli” – dodaje.
Koszt remontu katedry przekracza możliwości parafian, dlatego potrzebne jest „zintegrowanie środowisk, nagłośnienie problematyki, próba pozyskania środków finansowych, także funduszów unijnych” – wyjaśnia dyrektor Biura Koordynacji Projektów. „Mamy nadzieję, że przynajmniej część katedry zostanie wyremontowana na 800-lecie miasta Opola, które przypada w 2017 roku” – dopowiada Beata Balicka-Błagitka. Koszt całościowy remontu to około 20 mln zł.
Bp Andrzej Czaja zaprasza 8 marca na uroczystą inaugurację Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej podczas Mszy św. w katedrze opolskiej.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.