„W ostatnich 25 latach dokonaliście czegoś wyjątkowego” – powiedział bp Andrzej Czaja do przedstawicieli mniejszości niemieckiej 15 lutego w katedrze opolskiej. „Obudziliście samych Niemców i kulturę niemiecką na Śląsku i w Polsce. Niemcy mogą żyć swoją tożsamością, ukazywać ją na zewnątrz, pielęgnować język i kształtować kulturę” – podkreślił.
Opolski ordynariusz wyraził uznanie dla Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN). „Jesteście bardzo dobrze zorganizowani w kręgach mniejszości niemieckiej” – mówił kaznodzieja. „Pracujecie i odnosicie sukcesy w różnych gremiach w naszym państwie. Pielęgnujecie język i propagujecie niemiecką kulturę. Zawsze zachowywaliście się bardzo pojednawczo i przez to zyskaliście wielu Polaków jako przyjaciół i sąsiadów. Jako wierzący czyniliście wszystko ku chwale Boga. Potwierdza to regularne uczestnictwo w nabożeństwach w języku niemieckim. Razem z wami dziękuję Bogu za zaangażowanie na rzecz pokoju i wolności” – dodał.
W swojej homilii opolski biskup podkreślił znaczenie miłości Boga, która ratuje człowieka i miłości, którą przeżywamy w swojej codzienności. „Z okazji 20-lecia istnienia TSKN mówiłem, dlaczego Niemcy są tak ważni w Polsce i na Śląsku” – przypomniał bp Czaja. „Wszystko jest nadal aktualne. Po pierwsze Niemcy i Polacy potrzebują wzajemnej chrześcijańskiej miłości. Poprzez pojednanie i zjednoczenie, bez nieporozumień i nieżyczliwości, z jasnymi celami i pełną ofiarnością – tylko w ten sposób można zbudować społeczeństwo. I tylko w ten sposób Niemcy będą mieli w naszym kraju przyszłość” – apelował.
Kaznodzieja apelował też, że Niemcy w Polsce potrzebują przyjaznego wsparcia ze strony polskiej większości. „Bez opieki i wspierania niemieckiej kultury przez polską większość – mniejszość nie może się przebić i dalej istnieć” – mówił bp Czaja. „Będąc mniejszością po prostu zaginie. Wszelki rodzaj asymilacji jest zarówno w świeckim, jak i kościelnym obszarze niedopuszczalny. Tylko miłość wzajemna stwarza warunki do tego, aby mogli przetrwać zarówno ludzie, jak i kultura” – zaakcentował.
„Dlatego z wielką troską obserwujemy rozwój sytuacji na wschodniej Ukrainie” – dodał opolski biskup – „i mamy nadzieję, że zakończy się pokojowym rozwiązaniem. Niemcy w Polsce potrzebują także odważnego wsparcia z ich niemieckiej ojczyzny – w sensie chrześcijańskiej miłości i demokratycznej odpowiedzialności. W pierwszej kolejności chodzi o wyraźne przyznanie się do Niemców w Polsce przez kolejne rządy RFN. Następnie ważne jest wspieranie mniejszości niemieckiej w budowaniu ich tożsamości kulturowej. Możliwości są dziś większe. Państwo niemieckie może dzisiaj zaoferować większą pomoc niż przed 25 laty” – stwierdził.
Bp Andrzej Czaja na koniec homilii zwrócił się do przedstawicieli TSKN: „Macie przed sobą bardzo ważne zadanie, aby służyć Niemcom w naszym kraju przez następne lata. Czyńcie to wszystko na chwałę Bożą! Żyjcie godnie, czyńcie dobre dzieła, bądźcie mocni w wierze, wytrwali w cierpliwości i miejcie dużo sił. Żyjcie miłością Boga i miłością wzajemną!” – życzył.
16.02.1990 roku zarejestrowano w Sądzie Najwyższym w Warszawie statut Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.