„Dziękujemy za ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach poprzez swoją działalność dążyli do zdobycia pełnych praw mniejszości narodowej dla Polaków i ich obrony we wszystkich dziedzinach życia społecznego” – powiedział bp Paweł Stobrawa 18 lutego podczas Mszy św. z okazji 92. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.
Opolski biskup pomocniczy wyraził wdzięczność za tych, którzy w swojej działalności kierowali się „zasadami Ewangelii, Chrystusowym przykazaniem miłości, i niejako uprzedzili późniejsze nauczanie św. Jana Pawła II, który w poszanowaniu godności każdego człowieka i jego przynależności do swojej narodowości widział fundament pokoju w świecie” – dodał.
Kaznodzieja podkreślił odwagę Polaków, którzy w tamtych czasach „bronili ludzkiej godności i tożsamości oraz praw mniejszości. Dobremu Bogu polecamy wszystkich, którzy broniąc swojej tożsamości oddali życie na polach walki i w obozach” – dodał.
„Dzisiaj żyjemy w innej, wspólnej Europie” – mówił bp Stobrawa. „Usunięto szlabany na granicach. Każdy może przebywać w różnych zakątkach Europy. Czy zatem trzeba nam świętować i wspominać 92. rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech? Czy trzeba nam przypominać to wydarzenie?” – pytał.
Bp Paweł Stobrawa nie tylko zachęcał do wdzięcznej pamięci, ale też prosił, aby to wydarzenie było dla dzisiejszej emigracji – zwłaszcza młodego pokolenia – „natchnieniem i umocnieniem w trosce o swoją tożsamość, w pielęgnowaniu miłości do Ojczyzny i życia w wierze ojców. By jak tamto pokolenie, nie tylko obronili te wartości w sobie, ale byli umocnieniem dla drugich” – wzywał.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.