„Każdy, kto podejmie się zadania bycia sługą słowa Bożego i chce je przekazywać innym, najpierw sam musi się w nie wsłuchiwać” – powiedział bp Paweł Stobrawa podczas ustanowienia lektorów w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. „A słuchać Bożego słowa to znaczy być mu posłusznym, podporządkować się wskazaniom zawartym w Piśmie św., a także pozwolić się mu kształtować” – dodał.
Opolski biskup pomocniczy, przed udzieleniem promocji, nawiązał do tematyki Wielkiego Postu, którego „celebrowanie winno być sakramentalnym znakiem naszej przemiany i nawrócenia. Ma się to dokonywać przez wzrastanie w poznawaniu tajemnicy Chrystusa, za którym powinno iść całe nasze życie. Okres Wielkiego Postu ma być czasem modlitwy, dialogu z Bogiem, który mówi do człowieka przez Swoje objawione słowo w każdej okoliczności ludzkiego życia. Szczególnie zaś w sytuacjach trudnych, kiedy trzeba wybierać między głosem Boga, sumienia, a głosem pokusy” – stwierdził.
Bp Stobrawa przekonywał też, że Wielki Post ma być czasem naszego rozmiłowania w Bożym słowie. „Dlatego w tym czasie Kościół bardzo obficie zastawia stół słowa Bożego, aby nam ukazywał wiele dróg i możliwości prawdziwego nawrócenia i zjednoczenia z Bogiem. Nie wystarczy jednak poprzestać na słuchaniu Bożego słowa, ale trzeba go wprowadzać w czyn i być jego sługą” – apelował.
Kaznodzieja wyjaśniał także, że wręczona księga Bożego słowa zobowiązuje lektorów do przyjaźni, wierności i poważania. „Z tym słowem nigdy się nie rozstawajcie. W tym dniu Kościół kieruje do was jednoznaczne pouczenie. Przekazując innym ludziom słowo Boże, posłuszni Duchowi Świętemu, sami je przyjmujcie i pilnie je rozważajcie, abyście w nim znajdowali radość i moc. Waszym codziennym życiem głoście chwałę Zbawiciela Jezusa Chrystusa.” – prosił.
Bp Paweł Stobrawa przestrzegał seminarzystów, aby nie poprzestawali tylko na samym poprawnym czytaniu słowa Bożego. „Jako lektorzy po przeczytaniu świętego tekstu będziecie mówili „Oto słowo Boże” – słowo życia, którym przede wszystkim wy musicie żyć” – podkreślił.
Do posługi lektorów zostało włączonych 21 alumnów z III roku (8 z diecezji gliwickiej i 13 z diecezji opolskiej). Zaś trzech kleryków z roku V zostało włączonych w poczet kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu (1 z diecezji opolskiej i 2 z diecezji gliwickiej).Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.