Bp Andrzej Czaja 8 marca uroczyście zainaugurował działalność Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej podczas Mszy św., w której wzięli udział członkowie kapituły i parafianie.
Ks. infułat Edmund Podzielny w homilii przypomniał, że „ponad 700 lat temu, kiedy dawna świątynia uległa zniszczeniu, w opolskim grodzie w pobliżu murów miejskich położono fundament pod nową piękną świątynię poświęconą Krzyżowi Chrystusa Pana. Ten kościół miał czas młodości, wzrostu i świetności – o czym świadczy jego wnętrze. Z biegiem wieków opolska świątynia, wyróżniona przywilejem przechowywania relikwii Krzyża Chrystusowego, stała się matką licznych kościołów i parafii” – dodał.
„Ten kościół – matka ludzi znad Odry” – powiedział proboszcz katedry – „przeżywał chwile radosne i trudne, tak jak ci, którzy się w nim gromadzili. Jak matka obejmował serdecznym uściskiem wszystkich wyznawców Chrystusa, zwłaszcza mieszkających na opolskiej ziemi. Czas jednak zrobił swoje. Nasza kochana matka się zestarzała i jak stary człowiek potrzebuje serdecznej opieki i pielęgnacji. Upływający czas spowodował jej osłabienie, także dzisiaj sama poradzić sobie nie może. Jak styrana matka, która kiedyś opiekowała się wieloma dziećmi, budowała im domy modlitwy – dziś sama pokornie prosi o pomoc, by znów mogła zajaśnieć dawnym blaskiem i aby nie zmarnowała się troska wielu pokoleń oraz ofiara licznych dobrodziejów” – podkreślił.
Choć w ostatnich latach odnowione zostały ołtarze oraz kilka witraży, to zadanie kompleksowej renowacji kościoła przekracza możliwości samych parafian. „Katedra wymaga więc zainteresowania całego społeczeństwa Opolszczyzny” – mówił ks. Podzielny. – „Jest bowiem ważna nie tylko dla wierzących, ale jest też świadectwem wieków i kultury materialnej naszych przodków” – stwierdził.
„Żywię wielką nadzieję” – wyznał bp Andrzej Czaja – „i o to Boga proszę, żeby dzieło odnowienia katedry opolskiej szło w parze z dziełem obudowy wiary w naszym mieście i opolskiej diecezji. Tylko co piąty opolanin przychodzi regularnie w niedzielę do świątyni Pana. Niech ta zabytkowa chrzcielnica, pamiętająca czasy Piastów, woła do naszych sumień, abyśmy przekazali wiarę naszych ojców – swoim dzieciom. Byśmy nie zagubili wiary, która była mocą tej ziemi przez wszystkie wieki, mimo zmieniającej się państwowości” – apelował.
Ordynariusz opolski powołał 1 stycznia br. Kapitułę Odnowy Katedry Opolskiej, której celem są działania promujące odnowę zabytkowego kościoła. W skład kapituły wchodzą ludzie różnych stowarzyszeń i instytucji, mediów publicznych i kościelnych, uczelni wyższych, mecenasów kultury i sztuki, artystów oraz innych organizacji. Przewidywany koszt remontu katedry to około 20 mln zł.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.