„Bez stałego wzrostu w wierze i w naszym życiu może powtórzyć się tragedia apostołów” – powiedział bp Paweł Stobrawa na zakończenie rekolekcji dla maturzystów w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. „W tej najważniejszej godzinie, jeden zdradził, drugi zaparł się, a inni uciekli. By sytuacja uczniów nie powtórzyła się w naszym życiu, trzeba stałego wzrostu w wierze, by potem radością spotkania z Jezusem dzielić się z innymi” – podkreślił.
Nawiązując do ewangelii z czwartej niedzieli Wielkiego Postu, kaznodzieja przypomniał, że miedziany wąż jest obrazem Chrystusa, który umarł za nas na krzyżu. „Wpatrzeni w krzyż Jezusa mamy ożywić naszą wiarę i utwierdzić się w przekonaniu, że Bóg nie posłał Swojego Syna na świat po to, go potępił, ale po to, by został zbawiony. W męce i śmierci Jezusa Chrystusa ukazała się bezgraniczna miłość Boga do ludzi” – zaakcentował.
„Jesteśmy zbawieni!” – mówił opolski biskup pomocniczy. „Śmierć Jezusa nie stała się dramatycznym końcem Jego życia, ale przyniosła nowe życie i niesie je wszystkim, którzy wierzą w Niego i korzystają z owoców bolesnego cierpienia i śmierci”.
„Zbliżmy się więc z jeszcze większą wiarą do krzyża Chrystusa, na którym zawisło zbawienie świata” – zachęcał bp Stobrawa. „Jak niegdyś spojrzenie z wiarą na miedzianego węża uratowało Izraelitów, ukąszonych przez węża, od śmierci, tak dziś wiara w zbawienie, które dokonało się na krzyżu, na pewno uratuje nas od śmierci wiecznej i otworzy nam bramy zbawienia” – dodał.
„Drodzy młodzi przyjaciele” – powiedział się bp Paweł Stobrawa – „przeżyliście kilkadziesiąt godzin w murach seminaryjnych i stajecie przed wyborem życiowej drogi oraz odpowiedzialnie chcecie rozpoznać życiowe powołanie. Niech ta Eucharystia przeżywana w seminaryjnym kościele, każde spotkanie z Bożym słowem, które trzeba nam rozważać w sercu oraz podjęte postanowienia wielkopostne i rekolekcyjne, umocnią waszą jedność z Jezusem Chrystusem. Niech pomogą w waszym osobistym uświęceniu! Tylko bogaci wewnętrznie i umocnieni w wierze będziecie zdolni uświęcać innych ludzi” – zakończył.
W rekolekcjach dla chłopców i mężczyzn wzięło udział 46 osób, 28 z diecezji opolskiej, a 18 z diecezji gliwickiej. Najmłodszy uczestnik miał 16 lat, a najstarszy 39. Połowę grupy stanowili maturzyści, a pozostałą część studenci i pracujący. Każdy z uczestników miał opiekuna „anioła stróża” spośród kleryków, z którym rozmawiał i spędzał czas. W programie trzydniowych rekolekcji były: Msze św., konferencje, wspólne modlitwy, a także zwiedzanie seminarium oraz rekreacja.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.