„Nasze życie musi być w oczach Boga niezwykle cenne” – powiedział bp Andrzej Czaja w Dniu Świętości Życia w kościele pw. św. Jacka w Opolu – Kolonii Gosławickiej. „Wartość i świętość życia człowieka wynika z faktu, że jest od Boga i że Bóg poświęcił własne życie. Nie godzi się więc podnosić rękę na życie w jakikolwiek sposób!” – apelował.
Rozważając tajemnicę Wcielenia Syna Bożego opolski ordynariusz podkreślił, że „Maryja mogła zlekceważyć lub odrzucić Boską ofertę. Przyjmując ją stała się Matką Zbawiciela. Dzięki Niej wszyscy cieszymy się bliskością Boga. Mamy Emmanuela – Boga z nami. W tym znaczeniu Maryja dała nam Zbawiciela świata i Jej zawdzięczamy nasze zbawienie”.
„Godna jest więc Maryja szczególnej czci” – mówił bp Czaja –  „większej niż wszyscy inni święci i aniołowie. Godna jest też wielkiej naszej wdzięczności. W Niej mamy wzorzec postawy zawierzenia i zaufania człowieka wobec Boga. Trzeba jednak zasługi Maryi widzieć we właściwych proporcjach. Źródłem bowiem naszego zbawienia i ocalenia jest wyłącznie Bóg – jedyny i zarazem troisty” – zaznaczył.
Kaznodzieja zachwycił się, że Bóg stał się Człowiekiem „w takiej wielkiej cichości nazaretańskiego domu i skrytości łona Maryi. W bazylice Zwiastowania Pańskiego przy wejściu widnieje napis – „tu Słowo stało się Ciałem”. Tak wiele Bóg uczynił dla ratowania naszego życia! Dał życie umiłowanego Syna” – dodał.
„Trzeba więc dbać o własne i każde ludzkie życie!” – apelował opolski biskup. „By ludzkie życie mogło się rozwijać od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Co więcej – by było Bogiem silne. O to trzeba nam dbać!” – prosił.
Na zakończenie bp Andrzej Czaja zapewnił, że mamy wsparcie Boga w bronieniu życia, dlatego ważne jest, abyśmy „kształtowali trwałe sakramentalne małżeństwa, święte rodziny i wiarę żywą w sercach”.
Po homilii kilkadziesiąt osób złożyło przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.