Przedstawiciele duchowieństwa i władz lokalnych spotkali się 26 marca w kurii diecezjalnej w ramach Komitetu Honorowego Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej. Obie strony zadeklarowały współpracę w organizacji Tygodnia Misyjnego na Opolszczyźnie, poprzedzającego spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 roku.
Bp Rudolf Pierskała podkreślił, że rolą Światowych Dni Młodzieży jest promowanie dziedzictwa kultury, religii i bogactwa ducha naszego regionu, a także zachęcenie młodzieży, aby się w to wydarzenie zaangażowała. „Wtedy to będzie wielkie święto młodych w naszym regionie” – mówił bp Pierskała. „O to przede wszystkim chodzi, aby prezentując bogactwo naszej kultury, młodzi zmobilizowali się do poznania swojego regionu. Światowe Dni Młodzieży są także dobrą motywacją do nauki języków obcych” – dodał.
Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek powiedział, że „nikt nas nie musiał przekonywać do tego, że cel i organizacja Światowych Dni Młodzieży na Opolszczyźnie jest ważnym i potrzebnym przedsięwzięciem. Na spotkaniu inaugurującym Komitetu Honorowego uzgodniliśmy kwestie logistycznych rozwiązań dotyczących poszczególnych planowanych działań. To przedsięwzięcie skupi rzesze młodzieży, zarówno z całego świata, jak i z Opolski, którą trzeba zaangażować. Myślę, że woli współdziałania nie zabraknie” – zapewniał.
Bp Rudolf Pierskała, odpowiedzialny w diecezji opolskiej za przygotowanie ŚDM, wyznał, że „mamy wielki potencjał – 400 parafii, a w każdej z nich wielu młodych, wspaniałe zespoły, które grają i śpiewają. Trzeba tylko ich obudzić i dać impuls. Jeśli dorośli i rodzice w tym pomogą, zachęcą, okażą wsparcie, także finansowe,  to młodzi sobie poradzą” – stwierdził.
Dotychczas zgłosiło się tysiąc osób z Francji, które będą mieszkały na Górze św. Anny. Pozostali zostaną rozlokowani w 120 parafiach. „Chodzi nam o to, żeby młodzi poznali rodziny, miejscowości i region” – mówił bp Pierskała. „Myśl jest taka, żeby młodzi poznali młodych w domach i w małych grupach. Żeby zobaczyli, jak celebruje się niedzielny obiad. Przy okazji nasza młodzież odkryje, ile na Opolszczyźnie mamy zabytków. To ubogacenie dwóch stron” – dodał.
Roman Kolek podkreślił też, że „nie da się określić jednego szablonu działania. Czasu jest na tyle dużo, że skoordynowanie inicjatyw pozwoli na ubogacenie i zorganizowanie ich jak najlepiej, żeby w pamięciach młodych ludzi pozostało, że w wielu parafiach jest gościnnie”.
A bp Rudolf Pierskała apelował: „uczmy się gościnności, budujmy gościnność. To jest ważne. Nasz region i cały kraj słynie przecież z wielkiej gościnności”.
Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa zadeklarował, że „miasto Opole chce włączyć się w organizację Światowych Dni Młodzieży, zarówno jeśli chodzi o transport młodzieży, jak i zabezpieczenie ze strony służb porządkowych i medycznych. Pomożemy we wszystkich aspektach, gdzie tylko dysponujemy takimi kompetencjami i możliwościami, a jako stolica regionu poczuwamy się do odpowiedzialności za przebieg Tygodnia Misyjnego, organizowanego w naszym województwie”.
Marcin Ociepa wyraził nadzieję, że „jest to także okazja do przemyślenia sensu wspólnoty samorządowej. My jako region, miasto, samorząd, wspólnota będziemy gościć inne wspólnoty, innych ludzi, często z innych kultur, z różnym wyobrażeniem Polski i Opolszczyzny. Możemy przemyśleć na nowo, kim jesteśmy jako region czy wspólnota samorządowa. Rzadko zadajemy sobie takie fundamentalne pytania, ale w tym roku obchodzimy 25-lecie istnienia samorządu. Samorząd to nie jest tylko administracja, ratusz, prezydent, marszałek, radni, ale my obywatele. W przyszłym roku będziemy obchodzić też 1050. rocznicę chrztu Polski. To też jest okazja zapytać, co nas łączy” – zachęcał.
„Nasz region był zawsze wielokulturowy” – powiedział bp Rudolf Pierskała. To nam też ułatwi spotkania z młodzieżą z różnych stron świata. Ważne, żeby ta idea zafunkcjonowała w naszych umysłach. To nasza wspólna sprawa. Od nas i od przekazu medialnego dużo zależy” – zakończył.
Spotkanie robocze Komitetu Honorowego Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej odbędzie się za dwa tygodnie.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.