„Dzisiejsza uroczystość skupia w sobie charakterystyczne cechy polskiego katolicyzmu: historyczne związanie Kościoła z narodem, religii z patriotyzmem i połączenie tych elementów z pobożnością maryjną” – powiedział dziś bp Rudolf Pierskała w opolskiej katedrze podczas Mszy św. za Ojczyznę.
Zdaniem kaznodziei uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski powstała z niezwykłego połączenia, które „stanowi dla nas istotną część naszej narodowej tożsamości i chrześcijańskiej historii naszego kraju. Ta uroczystość jednoczy w sobie dwa procesy historyczne, które stały się fundamentem istnienia ojczyzny” – stwierdził.
Jako pierwsze wydarzenie przywołał hierarcha śluby króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 r., kiedy to król i cały naród uroczystym aktem ogłosili Maryję Królową Polski. Drugie źródło dzisiejszej uroczystości, to uchwalenie Konstytucji przez Sejm Wielki Rzeczypospolitej w dniu 3 maja 1791 r. „Była to pierwsza konstytucja uchwalona w Europie, a druga na świecie po amerykańskiej” – przypomniał bp Pierskała.
Opolski biskup pomocniczy wskazał, że „Matka Boża obecna była w naszych dziejach nie tylko jako Patronka procesu wyzwolenia, odnowy i walki z wadami narodowymi, ale także szczególną Orędowniczką u Boga”.
Bp Pierskała przyznał, że „trudno jest odejść, wyrwać się i pójść, by rosnąć gdzieś indziej. Nawet ci nas rodacy, którzy z tej ziemi z różnych powodów odeszli bądź odchodzą do innej w nadziei znalezienia lepszego bytu, duszą i sercem tu zostają”. Bowiem, jak dodał, „ta ziemia jest jak matka, której na trwałe opuścić się nie da”.
Kaznodzieja wspomniał też o współczesnym wymiarze patriotyzmu zaznaczając, że w zjednoczonej Europie każdy może swobodnie podróżować. Zaznaczył, że wciąż aktualna jest troska o niepodległość ojczyzny i zagwarantowanie jej bezpieczeństwa, o zapewnienie prawa do publicznego wyrażania własnych przekonań i prawdziwej wolności sumienia i religii. „Chcemy przecież czuć się w ojczyźnie naszej tak jak w prawdziwym domu, w którym domownicy nie tylko wzajemnie się tolerują, ale także się akceptują i okazują sobie wzajemnie szacunek i miłość” – mówił bp Pierskała.
Kaznodzieja zachęcał by w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski powierzyć Bożej Opatrzności przyszłe losy Ojczyzny. „Idziemy ku przyszłości z Chrystusem polskimi drogami, drogami dziedzictwa wiary i kultury naszych ojców” – powiedział na zakończenie bp Pierskała.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.