„Szkoła dziś potrzebuje szczególnej empatii, takiej na poziomie religijnym, czyli specyficznego gatunku wzajemnej miłości na wzór Jezusa” – powiedział bp Rudolf Pierskała w katedrze opolskiej podczas ogólnopolskiego spotkania dyrektorów placówek edukacyjnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W tym roku stowarzyszenie obchodzi jubileusz 25-lecia.
Kaznodzieja przyznał, że nie jest łatwo być nauczycielem w szkole we współczesnych czasach. „Nie jest łatwo w szkole realizować w codzienności Jezusowe przykazanie miłości. Jednak mimo tego na pewno doświadczyliście także wiele satysfakcji i radości z pracy nauczycielskiej oraz wdzięczności ze strony uczniów i rodziców” – powiedział do dyrektorów bp Pierskała.
„Jednym z przymiotów mądrości – mówił biskup – jest empatia, czyli zdolność rozumienia innych ludzi, umiejętność wczuwania się w ich potrzeby i uczucia. Ta zdolność współcześnie niestety zanika, a egocentryzm wzrasta”.
Bp Pierskała zwrócił także uwagę, że empatia na płaszczyźnie religijnej nazywa się miłosierdziem. „To specyficzny gatunek miłości, który zakotwiczony jest w nowym przykazaniu Jezusa, aby miłować się wzajemnie, jak On nas umiłował” – przypomniał kaznodzieja.
Zdaniem opolskiego biskupa pomocniczego, najważniejsze w pracy dydaktycznej i wychowawczej zawsze jest i będzie Boże błogosławieństwo. „Od niego ostatecznie wszystko zależy: nasza przyszłość i wyniki w nauce, pomyślność i zdrowie, wykształcenie i majątek, pogoda ducha i pozytywne spojrzenie na drugiego człowieka” – wskazał bp Pierskała. Życzył też dyrektorom światła Ducha Świętego, cierpliwości oraz wdzięczności uczniów.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.