„Morze staje się światem, barka – Kościołem, a ryby – chrześcijanami” – powiedział bp Rudolf Pierskała 30 maja podczas Mszy św. na zakończenie I Diecezjalnych Zawodów Wędkarskich dla Liturgicznej Służby Ołtarza. Mistrzostwa odbyły się w Sarnowicach nad Jez. Otmuchowskim.
Kaznodzieja, odnosząc się do słów ewangelii o cudownym połowie, zaznaczył, że ministranci także zostali powołani przez Pana Jezusa do służby przy ołtarzu, dlatego „dobrze się stało, że mogą przeżywać doświadczenie apostołów przy łowieniu ryb. Może Pan powoła spośród was kogoś do służby kapłańskiej? Może powoła kogoś do życia zakonnego? Wiele powołań zawsze rodziło się w gronie ministrantów, także i moje powołanie. Poza tym też byłem wędkarzem i od 1971 r. mam kartę wędkarską” – przyznał.
Opolski biskup pomocniczy przypomniał, że młodzież podczas spotkań w Lednicy przechodzi przez wielką rybę i śpiewa piosenkę zatytułowaną ICHTIS o Chrystusie, którego starożytnym symbolem była ryba. „Słowa tej pieśni wprowadzają nas w sens znaku ryby, którą w języku greckim nazywa się ichtis. To słowo pierwsi chrześcijanie używali na wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa Syna Bożego i Zbawiciela”. Uczestnicy zawodów wędkarskich otrzymali na pamiątkę właśnie ten symbol.
„Pierwsi chrześcijanie posługiwali się znakiem ryby” – mówił biskup – „kreśląc go na piasku, jako znak rozpoznawczy wyznawców Chrystusa. Jezus pokonuje śmierć na krzyżu, by trzeciego dnia zmartwychwstać. Ryba stała się symbolem Jezusa ofiarowującego życie, jak i chrześcijanina, który w wierze przyjął to życie” – zaakcentował.
I Diecezjalne Zawody Wędkarskie dla Liturgicznej Służby Ołtarza zainicjował bp Rudolf Pierskała, a organizacją zajął się ks. Bogdan Zientara, proboszcz parafii w Kamienniku, we współpracy z Ośrodkiem Wędkarskim „RYBA” PZW Koło Otmuchów. Opolski biskup pomocniczy podziękował ministrantom i ministrantkom za piękną rywalizację w łowieniu ryb. „Gratuluję zwycięzcom, którzy wykazali się wędkarskimi umiejętnościami oraz niezbędną intuicją łowcy, który wie gdzie i jak zarzucić wędkę oraz potrafi rybę wyciągnąć z wody” – podkreślił.
W diecezji opolskiej organizowane są różne zawody dla ministrantów i ministrantek: piłki nożnej, piłki siatkowej, ping pongu, a po raz pierwszy zostały zorganizowane zawody w wędkarstwie.
Warunkiem wzięcia udziału w zawodach było posiadanie ważnej legitymacji ministranckiej oraz karty wędkarskiej. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna (średnia i starsi uczestnicy).Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.