„Jest rzeczą konieczną nauczenie się praktykowania cnoty ubóstwa w codziennym życiu poprzez unikanie niepotrzebnych wydatków, rezygnowanie z zaspokajania osobistych zachcianek, umiejętność dobrego wykorzystywania czasu, praktykowanie cnoty wielkoduszności wobec spraw Bożych, a także wspieranie dobrych dzieł, dbałości o ubranie, meble, narzędzia w domu” – powiedział bp Rudolf Pierskała 26 maja do wspólnoty neokatechumenatu w opolskiej katedrze.
Opolski biskup pomocniczy przypomniał, że uczniowie Jezusa porzucili wszystko, poszli za Nim i uwierzyli w Jego obietnice, a te same wymagania stawia Chrystus wobec współczesnych chrześcijan. „Możemy powiedzieć, że porzuciliśmy wszystko, jeżeli nic nie staje na przeszkodzie naszej miłości do Jezusa. On jednak wymaga cnoty ubóstwa od wszystkich swoich uczniów, w każdym czasie i w każdych okolicznościach. Domaga się również rzeczywistej i faktycznej wstrzemięźliwości w wypadku posiadania i korzystania z dóbr materialnych, a to wymaga dużej wielkoduszności, niezliczonych ofiar i niestrudzonego wysiłku” – zaakcentował.
„Pan w imię pełniejszej gotowości do służby Kościołowi” – mówił kaznodzieja – „może domagać się całkowitego oderwania się od dóbr, bogactw, czasu, rodziny, itp. również od tych, którzy otrzymali szczególne powołanie do apostolstwa pośród świata i przy wykonywaniu swego zawodu” – dodał.
Bp Pierskała zapewniał, że odpowiadając z nową wielkodusznością na wymogi powołania chrześcijańskiego, doświadczamy, że „oderwanie się od dóbr pociąga za sobą wyzwolenie od znacznego ciężaru. W ten sposób w służbie Bogu możemy zakosztować panowania nad rzeczami, które nas otaczają. Serce chrześcijanina, który pozbył się egoizmu, łatwiej napełnia się miłością, a wraz z nią wszystkie rzeczy należą do niego” – podkreślił.
„Ten, który pamięta o najdrobniejszym uczynku” – mówił biskup – „jakże mógłby zapomnieć o wierności dzień po dniu z czystej miłości? Opłaca się więc iść za Panem, być Mu wiernym, oddać wszystko dla Niego, być wielkodusznym bez miary” – przyznał.
Kaznodzieja zaznaczył jednak, abyśmy nie zapominali, że Pan, mówiąc o nagrodach dodaje „wśród prześladowań”, gdyż one dla uczniów Chrystusa również są nagrodą. „Chwałą chrześcijanina jest upodobnienie się do swego Nauczyciela. Jeśli nadejdą te próby w swoich najróżniejszych postaciach: krwawe prześladowania, oszczerstwa, dyskryminacja zawodowa, szyderstwa; wtedy powinniśmy wiedzieć, że możemy je zamienić w dobro, w nagrodę, gdyż Pan dopuszcza, byśmy uczestniczyli w Jego Krzyżu i bardziej się z Nim zjednoczyli” – zachęcał.
Bp Rudolf Pierskała powiedział także, że poprzez naśladowanie Jezusa i jedynie przez naśladowanie możemy dojść do nieba. „Kto jest wierny Chrystusowi, ma obiecane niebo na zawsze” – zapewnił.
W diecezji opolskiej jest 11 wspólnot drogi neokatechumenalnej w 5 miastach: Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Opolu, Otmuchowie oraz Prudniku. Łącznie wspólnota ta liczy około 350 osób.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.