„Najlepszą formą ochrony dzieci i młodzieży przed uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, od komputera, lenistwa oraz każdej innej formy krzywdzenia samego siebie jest nauczenie ich mądrej i zaskakującej miłości do samych siebie i bliskich” – powiedział bp Rudolf Pierskała 8 czerwca podczas pielgrzymki szkół im. Jana Pawła II na Górze św. Anny. Udział w niej wzięło ok. 650 uczniów, nauczycieli i dyrektorów.
Zdaniem opolskiego biskupa pomocniczego, nie ma lepszego sposobu na uchronienie dzieci i młodzieży przed uzależnieniami i innymi formami zła, niż „pokazanie i nauczenie ich wartościowego spędzania czasu zarówno w trakcie roku szkolnego i akademickiego, jak również w czasie wakacji. Nie wystarczy przestrzegać młode osoby przed przeciętnymi, czyli bez wielkich ideałów i marzeń, sposobami życia” – zaznaczył.
„Nie jest przypadkiem” – mówił bp Pierskała – „że niektórzy młodzi ludzie największe swoje siły poświęcają na swój rozwój i na pokochanie osoby, z którą pragną założyć rodzinę, podczas gdy inni niszczą swoje marzenia i ideały, gdyż zamiast za tym co wielkie, podążają za tym co chwilowe czy złudne”.
Kaznodzieja apelował, aby nauczanie św. Jana Pawła II o rodzinie było drogowskazem dla rodzin i szkół. „Niech każda rodzina stanie się gościnnym mieszkaniem dobroci i pokoju dla dzieci i osób starszych, dla ubogich i potrzebujących pomocy” – prosił.
„Z pewnością w szkołach Jana Pawła II dyrektorom i nauczycielom zależy na tym, aby szkoły miały rodzinny charakter” – przyznał biskup. „To jest możliwe, drodzy wychowawcy i uczniowie, gdy przeniesiecie rodzinne relacje z waszych domów do szkoły. Dojrzewanie do takiej wspólnoty w szkole jest możliwe, gdy miłość wzajemna będzie źródłem budowania relacji między nauczycielami i uczniami oraz rodzicami” – podkreślił.
Na zakończenie homilii bp Rudolf Pierskała życzył wszystkim dyrektorom, nauczycielom i wychowawcom światła Ducha Bożego, a uczniom, aby po prostu uczyli się oraz byli wdzięczni. „Wszystkim życzę wzajemnej miłości w relacjach nauczycielskich, uczniowskich i koleżeńskich, aby w szkole doświadczyć rodzinnej atmosfery. Szkoła dziś potrzebuje takich relacji na poziomie religijnym, czyli specyficznego gatunku wzajemnej miłości na wzór Jezusa” – dodał.
W diecezji opolskiej jest dwadzieścia sześć szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Co roku w czerwcu spotykają się na wspólnej pielgrzymce na Górze św. Anny.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.