„Kiedy wielkoduszne oddanie się cierpiącym staje się stylem działania opiekujących się nimi, to wtedy czynią miejsce dla serca Jezusa i Jego miłości, a tym samym przyczyniają się do nadejścia królestwa Bożego w obecnym świecie” – powiedział bp Rudolf Pierskała 13 czerwca podczas pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych na Górze św. Anny.
Opolski biskup pomocniczy zaznaczył, że doświadczenie choroby i cierpienia jest tajemnicą. „Pytamy nieraz, dlaczego mnie dotknęła ta choroba, dlaczego ja muszę tak cierpieć? Doświadczenie choroby, które przez wiarę łączy się z cierpieniem Jezusa może jednak stać się pozytywną drogą do Boga dla chorych i cierpiących. Dla opiekujących się nimi także. Kiedy z czułością zbliżają się do potrzebujących codziennej opieki w szpitalu lub w domu, wnoszą nadzieję i uśmiech Boga w sprzeczności tego świata” – podkreślił.
Zdaniem kaznodziei pełna oddania opieka nad chorymi to nasze samarytańskie zadanie. „To jest zadanie Kościoła, parafii, rodzin, lekarzy i pielęgniarek, wolontariuszy, a także nas wszystkich” – apelował. Jako wzór wskazał biskup Maryję, którą jeśli będziemy naśladować, będziemy „mogli rozwijać w sobie rodzinną czułość i troskę, zwłaszcza względem chorych i cierpiących, nacechowaną szacunkiem i delikatną miłością”.
Bp Rudolf Pierskała przypomniał także, że Pan Jezus w czasie swojej działalności nigdy nie przechodził obojętnie wobec ludzi chorych. „Gdy z wiarą prosili Go o pomoc, najpierw uzdrawiał ich duchowo, odpuszczając im grzechy, a potem leczył z ludzkich dolegliwości i chorób. Pan Jezus leczył zawsze całego człowieka, najpierw duchowo, a potem fizycznie. Pozwalał się dotknąć chorym, kładł na nich ręce, pocieszał i podnosił na duchu” – dodał.
„Zawsze jednak oczekiwał wiary” – mówił bp Pierskała – „i pytał chorych o wiarę, która tak samo jak wtedy, tak i dziś jest warunkiem zjednoczenia z Jezusem, aby mógł uzdrowić chorych na duszy i ciele. Obudźmy dziś wszyscy taką wiarę w obecność Chrystusa pośród nas i wiarę w Jego moc uzdrowienia mocą Jego słowa i Eucharystii” – prosił.
Opolski biskup pomocniczy powiedział także, że „Kościół dzisiaj powinien postrzegać choroby, jako okazję do pomocy, pocieszenia, bliskości, podniesienia na duchu”. A rodzinom, dotkniętym chorobą, potrzebna jest pomoc ze strony Kościoła, parafialnej Caritas oraz innych rodzin. „Jest to świadectwo kościelnego braterstwa. Takie doświadczenie jest dla parafii prawdziwym skarbem, źródłem mądrości, przejawem czułości Boga” – zaakcentował.
Na zakończenie homilii bp Rudolf Pierskała podziękował wszystkim za samarytańską i duchową posługę chorym w szpitalach, domach pomocy i rodzinach. „Wyrażam słowa uznania i wdzięczności dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy, którzy z troską i współczuciem odnoszą się do chorych. Dziękuję wszystkim domownikom za posługę względem chorych w domu” – podkreślił.
„Niech św. Anna, nasza patronka, wyprasza wszystkim chorym umocnienie i pokój w sercu, a opiekującym się nimi niech pomaga w wielkodusznej służbie” – zakończył bp Pierskała.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.