„Z perspektywy 50 lat posługiwania na różnych poziomach funkcjonowania Kościoła, każdy z was widzi dobrze, jak nasz Pan, który powołał, ustanowił i posłał, jest dobry” – powiedział bp Andrzej Czaja do jedenastu złotych jubilatów kapłaństwa w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Opolu. „Tej dobroci i miłości Pana doświadczaliście codziennie. Razem z wami chcemy dziękować za powołanie, obdarowanie szczególną łaską Ducha Świętego, która was uzdolniła do działania w zastępstwie Chrystusa – Głowy i Pasterza” – dodał.
Nawiązując do presentatio, jakiego 50 lat temu dokonał bp Wacław Wycisk, który udzielił święceń kapłańskich jubilatom, bp Czaja wywołał każdego z nich po imieniu i przypomniał najważniejsze dokonania. „Z dwudziestu czterech, którzy wtedy wstali, jedenastu stoi już przed Panem, dwóch nie mogło przyjechać, a jedenastu jest z nami” – podsumował.
„Ileż doświadczyliście pięknych, głębokich, ale też trudnych chwil” – stwierdził opolski ordynariusz. „Także życzliwości ludzkiej, a nade wszystko Bożego wsparcia i towarzyszenia” – podkreślił.
Kaznodzieja zachęcał, aby po tylu latach posługi kapłańskiej, nie zatrzymywać swoich przeżyć tylko dla siebie. „Nie bójcie się dawać świadectwo, jak przeżywaliście Boga. Lud tego potrzebuje! Chlubić się mamy swoimi słabościami. Nie chodzi o przyznawanie się publiczne do swoich grzechów, bo wtedy będą nas oceniać. Pasterza nie tyle mają inni oceniać, ale się nim budować! Jego słowem, postawą, świadectwem życia” – zaakcentował.
Opolski biskup przypomniał też, że gdy jubilaci byli święceni, sam miał 1,5 roku. „Czas przemija, a wraz z nim nasze życie. Nie trzeba się tym martwić. Wiara nam mówi, że idziemy w stronę domu. Dzień śmierci, to dzień przejścia do nowego życia” – zaznaczył.
Z diecezji opolskiej swój złoty jubileusz kapłaństwa obchodzili: ks. infułat Edmund Podzielny – proboszcz katedry opolskiej, ks. prałat Andrzej Ziółkowski, ks. radca Edward Henne, ks. radca Czesław Kwiatkowski, ks. radca Józef Mucha, ks. dziekan Manfred Słaboń oraz ks. dziekan Alfred Waindok. Po nowym podziale administracyjnym do diecezji gliwickiej, z rocznika święceń 1965, obecnie przynależą: ks. prałat Józef Kusche, ks. dziekan Alfred Schleger, ks. Wolfgang Hutka, a także ks. Józef Ryborz.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.