„Nie bój się, wierz tylko” – to motto Mszy św., która 28 czerwca o godz. 9.30 była transmitowana z kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja w Głogówku w drugim programie publicznej telewizji niemieckiej (ZDF).
O ponad 25 lat, po przełomie w 1989 r., w każdą niedzielę sprawowana jest w Głogówku Msza św. w języku niemieckim, który dla wielu mieszkańców pozostał językiem serca, a zatem także językiem modlitwy.
Myśl przewodnią tego nabożeństwa stanowiły słowa zaczerpnięte z Ewangelii tamtej niedzieli: „Nie bój się, wierz tylko”. „Lęk, niepokój, niepewność towarzyszą często współczesnym ludziom” – przyznał ks. Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego, który był głównym celebransem i kaznodzieją Mszy św. w Głogówku. „Wiele jest przyczyn tego, jednak najważniejszą jest brak pewnego fundamentu, na którym można się oprzeć i budować przyszłość. Jezus Chrystus jest mocnym oparciem, kto w Nim pokłada nadzieję – nigdy się nie zawiedzie, kto Jemu zawierzy – przetrwa najtrudniejsze przeciwności” – dodał.
Zdaniem ks. Joachima Kobieni, przekonali się o tym niejednokrotnie mieszkańcy Głogówka i całego Śląska, którzy przeżywali wiele trudności w powojennej historii tej ziemi, a „jednak mimo wszystko zachowali swoją tożsamość i optymizm. Budowali go na spotykaniu Chrystusa zwłaszcza w Eucharystii, powierzaniu Jemu swojego życia i przyszłości – i tym pragną się podzielić podczas nabożeństwa transmitowanego przez ZDF” – zapewnił.
W drugim programie telewizji niemieckiej od 1986 r. transmitowane są na przemian katolicka Msza św. i nabożeństwo z kościoła ewangelickiego. Msza św. zazwyczaj transmitowana jest z któregoś z kościołów w Niemczech lub Austrii, a tylko raz w roku z terenu innego państwa.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.