„Współcześnie większe znaczenie na drodze spotkania Jezusa ma obraz i świadectwo życia chrześcijańskiego, a do tego potrzeba oczu, uszu i ust” – powiedział bp Rudolf Pierskała do młodych 23 lipca na Górze św. Anny. Franciszkańskie XIX Święto Młodzieży, któremu przyświeca hasło: „Uwiodłeś mnie Panie miłością”, zakończy się 25 lipca.
Opolski biskup pomocniczy, nawiązując do spotkania Jezusa z Nikodemem, podkreślił, że dostojnik żydowski przyszedł nocą, ponieważ bał się ujawnić swoją twarz. Natomiast „komunikacja z drugim człowiekiem, nawiązywanie relacji między młodymi ludźmi, zaiskrzenie uczuć między dziewczyną i chłopakiem, kobietą i mężczyzną dokonuje się szczególnie przez patrzenie sobie twarzą w twarz oraz mowę i słuchanie. Tak bardzo ważną rolę w tej komunikacji wiary i miłości odgrywa nasza twarz, szczególnie oczy i usta” – zaznaczył bp Pierskała.
Zdaniem kaznodziei, miłość wzajemną wyrażamy całą twarzą, szczególnie oczami i ustami, a także dobrym gestem. „Swoją mimiką wyrażamy więcej niż moglibyśmy samymi słowami. Twarz jest ważnym elementem mowy ciała, bo jest jak ekran wyświetlający emocje. Twarz prawdę ci powie. Mimika ma charakter uniwersalny. Twarze wszystkich ludzi, niezależnie od rasy czy kultury, identycznie odzwierciedlają emocje” – zauważył.
Bp Rudolf Pierskała omówił sześć podstawowych emocji, które wyrażamy głównie za pomocą mimiki twarzy, a są to: radość i smutek, niesmak i zdziwienie, strach i gniew. Opolski biskup pomocniczy przywoływał fragmenty z Ewangelii, w których Jezus przeżywał dane stany emocjonalne, a także zachęcił młodych do szczerości w okazywaniu swoich uczuć.
„W Ewangeliach mamy portret Jezusa – kochającego i cierpiącego, zdumionego i rozczarowanego” – powiedział bp Pierskała i wskazał, że Chrystusa, bo „to najlepszy wzór człowieczeństwa, prawdziwy Człowiek, od którego można uczyć się wszystkiego – także pięknych ludzkich uczuć” – zakończył homilię.
XIX Święto Młodzieży, organizowane przez franciszkanów prowincji św. Jadwigi, rozpoczęło się 20 lipca i potrwa do wigilii uroczystości św. Anny. „Młodzi nieustannie się spowiadają, każdego dnia. Jest duża potrzeba tego sakramentu” – wyznaje jeden z organizatorów o. Kamil Tymecki OFM.
Wiktoria Lehnert z Pawłowiczek, która śpiewa w scholi podczas Święta Młodzieży, przyznaje, że bardzo ciężko jest wierzyć młodym ludziom. „Im się jest starszym i obraca się w środowisku rówieśników z bardzo zróżnicowanymi poglądami, tym trudniej. Takie spotkania jak to na Górze św. Anny ubogacają i rozwijają. Tu jest piękne poczucie wspólnoty ludzi, którzy wierzą. Święto Młodzieży motywuje, żeby trwać wiernie przy tym, czego się tutaj doświadczyło oraz świadczyć o Jezusie wśród rówieśników” – dodaje.
Wiki z Wrocławia na Święcie Młodzieży jest już po raz trzeci. Cieszy się ze spotkań ze znajomymi z poprzednich edycji, ale najbardziej ze spotkania z Bogiem. „Górka to takie wymodlone miejsce” – podkreśla uczestniczka. Choć każdy może śledzić relacje z wydarzenia na stronie internetowej i komunikatorach, to jednak nic nie zastąpi żywego kontaktu z ludźmi. „Relacja online to za mało. To trzeba przeżyć osobiście! Przez komputer można doświadczyć tylko cząstki” – zaznacza Wiki.
Marcin z Krapkowic, także po raz trzeci jest na franciszkańskim spotkaniu młodych. Najbardziej zachwyca go modlitwa, której towarzyszy szczególny klimat i pieśni wykonywane przez młodych z doskonałą oprawą muzyczną. „Fajnie modlić się w gronie ludzi, których się zna” – mówi uczestnik. Ojcowie i bracia franciszkanie razem z młodymi grają w piłkę, tańczą i bawią się. Ich poczucie humoru ujawnia się m.in. poprzez bitwy na rymowanki, czy przepuszczanie w drzwiach za jeden uśmiech.
Spora grupa osób z różnymi niepełnosprawnościami uczestniczy w Święcie Młodzieży. „Wcześniej bałem się i unikałem takich ludzi” – przyznaje Marcin. „Będąc na Górce można się przekonać, że to są normalne osoby i takie radosne. Mają dużo pozytywnej energii, chętnie się przytulają i uśmiechają bezinteresownie” – zaznacza.
Pierwsze Święto Młodzieży na Górze św. Anny odbyło się w po powodzi w 1997 roku. Podobne spotkania młodych, organizowane przez franciszkanów, odbywają się także w Wołczynie i Kalwarii Pacławskiej. W planie każdego dnia znajdą się: Eucharystia, praca w grupach, konferencje, spotkania z gośćmi, wieczorne koncerty oraz spektakle. W spotkaniu mogą uczestniczyć młodzi ludzie po II klasie gimnazjum. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.swietomlodziezy.com.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.