„Jeżeli czas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę ma być czasem nawrócenia umysłu i serca, jeżeli w tym błogosławionym czasie szukamy pomocy w sprawach, z którymi nie dajemy sobie rady w naszej codzienności, to trzeba nam otworzyć się na moc Bożego słowa” – powiedział do pielgrzymów bp Paweł Stobrawa 18 sierpnia na Górze św. Anny.
Opolski biskup pomocniczy podkreślił, że z dumą i najwyższym szacunkiem patrzy na trud pielgrzymów. W kolejnym dniu pieszej pielgrzymki, pątnicy zatrzymali się na Górze św. Anny. „Do tego sanktuarium od ponad pięciuset lat przybywają wierni, nie tylko z naszej diecezji i Śląska, ale coraz częściej z różnych stron naszej ojczyzny” – powiedział bp Stobrawa. „Stają na tym świętym miejscu ze swoimi radościami, podziękowaniami, ale też codziennymi troskami, by w wielkim zaufaniu powiedzieć, co czuje serce. Święta Anna, patronka tego miejsca, jest nam szczególnie bliska w cudownej figurce, w której nazywana jest Samotrzecią, bo nie jest samotna, ale pierwsze miejsce na swoich rękach daje Jezusowi, Bożemu Synowi, a drugie – swojej córce Maryi, Bożej Rodzicielce. Jakby chciała nam powiedzieć, że na bezpieczne pielgrzymowanie, nie tylko to na Jasną Górę, ale to wielkie pielgrzymowanie, którym jest życie, trzeba zabrać ze sobą Jezusa i Jego Matkę, a ona, święta matka Anna, chce być dla nas przykładem, że tak idąc przez życie zdobywa się świętość” – zaznaczył.
Zdaniem kaznodziei, to właśnie sam Jezus Chrystus zachęca do jedności z Bogiem przez wytrwałość w modlitwie. „To Jezus – stwierdził bp Stobrawa – w imię miłości bliźniego, mówi o potrzebie panowania nad naszą mową i przestrzega przed wydawaniem łatwych pochopnych sądów i opinii, które tak bardzo ranią i są powodem ludzkich nieporozumień i konfliktów. Z ust samego Jezusa dowiadujemy się, że my mamy być solą ziemi i światłością dla świata. To na kartach Ewangelii w jednoznacznych wskazaniach Pan Jezus stawia bezpieczne znaki na drodze naszego życia” – dodał.
Na Górze św. Anny, zgodnie z programem pielgrzymkowym, pątnicy pochylali się nad Listem Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich napisanym przed pięćdziesięciu laty. „Możemy z całą pewnością powiedzieć, że został on napisany w oparciu o Objawione Boże słowo, na fundamencie odpowiedzialnego rozumienia modlitwy Ojcze nasz” – mówił kaznodzieja. „Bez odpowiedzialnego rozumienia słów Pana Jezusa do Piotra, żeby przebaczyć nie siedem razy, ale siedemdziesiąt siedem, bez odpowiedzialnego odmawiania Modlitwy Pańskiej, a w niej słów o odpuszczaniu win, nigdy nie doszłoby do napisania tego listu i podania rąk” – podsumował.
Biskup życzył pielgrzymom, aby czas wędrówki pomógł zauważyć im znaki Bożej dobroci i na nowo zachwycić się Bożą Miłością. „A jeżeli te znaki dane nam przez Boga zostały, może z powodu naszej ludzkiej słabości, zamazane, jeżeli może sami usunęliśmy je z naszego życia albo pozwoliliśmy, by inni w nas to uczynili, niech to nowe zapatrzenie się w patronkę tego miejsca pomoże nam wrócić do pierwotnej gorliwości” – zachęcał.
Bp Paweł Stobrawa prosił pielgrzymów, aby w modlitwie pamiętali także o całym Kościele, Ojcu Świętym i jego przyszłorocznej pielgrzymce do Polski na Światowe Dni Młodzieży. „Módlcie się za biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, byśmy dobrze wypełnili zobowiązania i zadania przyjęte na siebie w dniu święceń czy ślubów zakonnych. Szczególnie gorąco módlcie się o powołania do zakonów żeńskich. Tak bardzo potrzeba Kościołowi sióstr zakonnych. Tak bardzo Kościołowi potrzeba kapłanów” – prosił.
Jako szczególne intencje polecił pątnikom modlitwę o pokój, zwłaszcza na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, a także za prześladowanych chrześcijan w Syrii, Iraku i różnych zakątkach świata. Biskup zachęcał również do modlitwy za rodziny, młode pokolenie oraz o poszanowanie Bożego Prawa w naszej ojczyźnie.
Tegorocznej 39. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Metanoia – umysłu i serca. Ewangelicznymi ścieżkami nawrócenia – w kierunku Światowych Dni Młodych Kraków 2016”. 26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę 22 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 podziękują Bogu podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.