„Plebania jest specyficznym miejscem pracy, a biblijna historia Marty i Marii (Łk 10, 38-42), to piękny wzór zachowań wobec Wielkiego i Niespodziewanego Gościa” - powiedział ks. Józef Mrocheń do zgromadzonych gospodyń plebanijnych na Mszy św. w Bazylice Św. Anny.
Radca duchowny apelował do zgromadzonych o roztropność i złoty środek w codziennej pracy na probostwie: „roztropność pomaga nam rozeznać, co milsze Bogu i korzystniejsze do zbawienia duszy” (św. Jan Maria Vianney), a złoty środek przypomina o umiarze (Łk 11,42b).
„Bez uświadomienia sobie, że sprawy Boskie i ludzkie w tym miejscu pracy szczególnie się  zazębiają, może ogarnąć nas chandra, że wszystko co robimy jest zbyt powszednie i mało zauważalne albo wpadniemy w tzw. „herezję czynu” - dodał ks. Proboszcz Parafii Nakło.
Kaznodzieja przypomniał, że „Sobór Watykański II dowartościował świeckich w Kościele, i że na mocy Sakramentu Chrztu i Bierzmowania każdy wierny ma w Tej Wspólnocie swoje miejsce, prawa i obowiązki. Z mocy tych Sakramentów mamy udział w kapłańskim, prorockim i królewskim urzędzie Chrystusa”. Szczególnie mocno zabrzmiało w ustach Kapłana przypomnienie zgromadzonym ich obowiązków:

Urząd kapłański: „Z racji swojego powołania mieszkasz blisko kościoła - chodzisz do niego?
Jak często jesteś na Eucharystii? Czy służysz bliźniemu? To Bóg cię wybrał, On też może od ciebie wymagać!”

Urząd prorocki: „Słowa przebrzmiewają, czyny pociągają. Dziś trzeba przede wszystkim świadków! Gdzie i jak występujesz? Bo jak cię widzą, tak cię piszą! ”

Urząd królewski: „Staraj się zawsze, jak i gdzie możesz, dawać dobre świadectwo o Kościele i Kościołowi pomagaj. Troski dzielone są mniejsze, radości podzielone są większe.”
    Ks. Radca na zakończenie złożył życzenia: „w imieniu swoim, ks. Biskupa Andrzeja i całego Kościoła Chrystusowego, życzę Wam, drogie Panie, abyście zawsze kierowały się w swojej służbie zasadą „jedności teorii i praktyki", byście zawsze roztropnie i w oparciu o złoty środek patrzyły na wszystko i wszystko oceniały w świetle wiary i dobra Kościoła Chrystusowego”.
    Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni przez proboszcza Parafii Klucz, ks. Józefa Żyłkę, do odwiedzenia drewnianego kościoła filialnego p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Olszowej. W głównym ołtarzu znajduje obraz MB Śnieżnej, adorowanej przez aniołów, uważany za jeden z największych obrazów maryjnych w Polsce, a zwieńczony jest figurą Św. Michała Archanioła. Wejście do świątyni w tak upalnym dniu, gdzie historia Patronki związana jest z pojawieniem się śniegu na Wzgórzu Eskwilińskim (Rzym) w okresie upałów (5 sierpnia 352 r.), nie było przypadkowe... Proboszcz Parafii swoją barwną opowieść o pięknej, zabytkowej świątyni, zakończył modlitwą zawierzenia Matce Bożej uczestników spotkania.
    Zwiedzanie Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej było „miniaturowym wspomnieniem” z pielgrzymek po Sanktuariach w Polsce i na świecie. Miejsce godne polecenia, gdzie z wielkim pietyzmem zostały odtworzone znane świątynie katolickie.
   Pomimo upalnej pogody wszyscy wybrali się do pobliskiego Czarnocina, na spacer po Rezerwacie Przyrody „Boże Oko”. Jest to część Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Urokliwa trasa: obraz Św. Anny oraz przymocowane do drzew stacje drogi krzyżowej, prowadzące do kapliczki „Boże Oko”. Wewnątrz obraz symbolizujący Opatrzność Bożą, towarzyszącą człowiekowi przez całe życie.  Do radosnego śpiewu ku czci św. Anny, zaintonowanego przez ks. Józefa Mrochenia, dołączyła cała  grupa.
    Po dniu rozpoczętym Eucharystią i odwiedzaniem ciekawych miejsc, przyszedł czas na posiłek. Rodzina Kaluza z Jankowa w swoim gospodarstwie agroturystycznym przygotowała suto zastawiony stół biesiadny i zadbała o rodzinną atmosferę spotkania. Panie gospodynie dołączyły swoje smakołyki. Spotkanie przy stole było okazją do ciekawych rozmów i miłych wspomnień.
    W tym szczególnym dniu Św. Marta, a także przesłanie porannej Mszy św. o „roztropność i złoty środek”,  pomagały wszystkim uczestnikom spotkania, dostrzegać rzeczy najważniejsze i ważne oraz budować dobre relacje międzyludzkie  w świetle wiary i dobra Kościoła Chrystusowego.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.