„Naszym zadaniem jest ciągłe nawrócenie umysłu i serca, abyśmy nie zmarnowali łaski Bożego miłosierdzia” – powiedział 19 sierpnia do pielgrzymów bp Andrzej Czaja w Strzelcach Opolskich.
Odnosząc się do ewangelii o robotnikach w winnicy, opolski biskup podkreślił, że decydującą w rozwoju królestwa Bożego na ziemi i osiągnięciu tego królestwa w niebie jest dobroć Boga, a nie nasz wysiłek. „Najważniejsza jest otwartość na dobroć Boga! Ta dobroć jest niepojęta, zadziwiająca, pełna hojności, jakby wbrew ludzkiej sprawiedliwości i czasem rozumowi. Ona koniec końców znaczy miłość większą niż nasza niewierność, grzech. Miłosierdzie rozstrzyga o królestwie Bożym i decyduje o życiu wiecznym. Boża dobroć i miłosierdzie są fundamentem i źródłem królestwa niebieskiego. Problemem jest nasza postawa, zachowanie” – zaznaczył.
„Radujmy się z Bożej dobroci!” – zachęcał bp Czaja. „Po pierwsze dlatego, że okazuje się, że wszyscy w oczach Bożych jesteśmy obłudni. Bóg nie patrzy na nas przez pryzmat zasług, wykształcenia, znaczenia. Przez pryzmat serca spogląda Bóg i w każdym sercu ludzkim widzi pragnienie Boga. On nam Siebie daje, odpowiada na nasze pragnienia całym Swoim miłosierdziem, dobrocią się nam daje” – zaakcentował.
„A po drugie – powiedział kaznodzieja – Bóg jest tak hojny w tym dawaniu Siebie. Nawet jak ktoś się spóźni i dopiero o ostatniej godzinie otworzy swoje serce, nawet na łożu śmierci, to otrzyma z całą hojnością dar miłosierdzia Bożego i będzie w królestwie Bożym” – dodał.
Opolski ordynariusz ubolewał też nad pochopnym osądzaniem przez wiernych. „Czasem przychodzi do proboszcza ktoś oburzony, że ksiądz pochował normalnie wisielca. Nie domagajmy się od pasterza, żeby na ziemi był sędzią. Arbiter jest jeden, czyli Bóg. My mamy być pasterzami, do Boga przyprowadzić, a nie swoimi osądami innych spisywać na straty” – podkreślił.
Tegorocznej 39. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Metanoia – umysłu i serca. Ewangelicznymi ścieżkami nawrócenia – w kierunku Światowych Dni Młodych Kraków 2016”. 26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę 22 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 podziękują Bogu podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.