Charytatywny koncert „Młodzi dla katedry” z Kamilem Bednarkiem odbędzie się 25 września o godz. 18.30 na placu katedralnym w Opolu. Dochód z cegiełek przeznaczony będzie na renowację zabytkowej świątyni.
„Wiele się dzieje wokół katedry opolskiej, która przeżywa swój renesans” – powiedział ks. Łukasz Knieć – diecezjalny duszpasterz młodzieży podczas konferencji prasowej w kurii. „W to wszystko nie mogłaby się nie włączyć młodzież. Oprócz tego, że młodzież zrobi to chętnie i z radością, ma to też jakąś funkcję wychowawczą. Katedra jest matką wszystkich kościołów w diecezji. Stąd też jest dobrze, kiedy młodzież nabiera takiego przekonania i bierze na siebie też jakąś część odpowiedzialności” – stwierdził.
„Kamil Bednarek to znak czasów, który gromadzi wokół siebie młodzież, a że chce też zgromadzić ją wokół katedry, to fantastyczna sprawa” – podkreślił ks. Waldemar Klinger z Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej. „Katedra sama sobie nie pomoże. W tych nabrzmiałych czasach każdy temat, jak pomoc uchodźcom, dzieciom, ludziom starszym, jest bliższy życiu niż pomoc zabytkom. Niestety to dziedzictwo, które przetrwało prawie osiem wieków, domaga się w tej chwili bardzo konkretnej pomocy i też oczekujemy jej od społeczeństwa. To jest dobro, które możemy zostawić przyszłym pokoleniom” – dodał.
Zdaniem ks. Klingera, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, to szansa na pokazanie, że „młodzi z całego świata przybywają, by skupić swą uwagę wokół Chrystusa, wokół papieża, wokół Kościoła. To jest takie wyciągnięcie z cienia młodzieży, ich spraw, szkoły, nauki, pracy i pokazanie, że są też ideały, które mogą zgromadzić ponad zwykłą doczesnością oraz pokazanie tego ducha, który potrafi pięknie łączyć, np. podczas koncertu Kamila Bednarka” – podkreślił.
Ks. Łukasz Knieć – koordynator ŚDM podsumował także, że dotychczas chęć przyjazdu do diecezji opolskiej, na tydzień poprzedzający spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie, zgłosiło 18 dużych grup z Włoch, Niemiec, Austrii, Brazylii, Meksyku, USA, Panamy, Australii, Rosji i Czech. Łącznie 5 500 osób. Natomiast w diecezji opolskiej goszczenie pielgrzymów zadeklarowało 108 parafii. Ponadto, około 500 wolontariuszy szkoli się podczas diecezjalnych spotkań, tzw. Prologów ŚDM.
Pomysłodawcą koncertu charytatywnego jest firma ECO (Energetyka Cieplna Opolszczyzny), która wspiera dzieło odnowy katedry opolskiej i opłaciła gażę artystów. Jako support wystąpi raper ks. Jakub Bartczak. Bilety-cegiełki w wysokości 25 zł można nabyć od czwartku 10 września w czterech miejscach: w kancelarii parafii katedralnej w Opolu, w sekretariacie Diecezjalnej Poradni Rodzinnej (pl. Katedralny 4), w diecezjalnym Centrum ŚDM (Plac Mickiewicza 1 w Opolu, od poniedziałku do piątku od 10.00 13.00 oraz od 18.00 do 20.00), a także w Wydawnictwie i Drukarni Świętego Krzyża w Opolu (ul. Katedralna 4).Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.