„Jubileusz 25-lecia powstania Niezależnych Związków Zawodowych Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa skłania nas do refleksji nad dokonaniami związków w tym okresie ich działalności, a zarazem nad ich rolą i zadaniami w przyszłości” – powiedział bp Rudolf Pierskała 12 września w opolskiej katedrze.
Biskup pomocniczy diecezji opolskiej podkreślił, że działalność związku zawodowego w każdym miejscu pracy jest swoistego rodzaju służbą mediacyjną między pracownikami a ich pracodawcą. „Szczególny poziom komunikacji i odpowiedzialnej mediacji domaga się służba w Związkach Zawodowych Pracowników Więziennictwa. Troska o pracownika – o jego prawa i przywileje w pracy, ale i uświadomienie mu jego obowiązków to specyficzna mediacja międzyosobowa. Ta służba domaga się szczególnego daru mowy. Jubileusz to szczególna okazja do wdzięcznej pamięci zrealizowanych dokonań, ale i serdecznego współczucia oraz przebaczenia” – zaznaczył.
„Praca z osadzonymi w więzieniu – mówił kaznodzieja – nie jest łatwa, ale konieczna dla dobra społeczeństwa i ojczyzny. Ma jakby dwa wymiary. Pierwszy to odizolowanie przestępców od społeczeństwa, aby obronić je przed nimi, a zarazem wymierzyć sprawiedliwą karę. Drugi wymiar do przywracanie osadzonego tej opuszczonej społeczności przez resocjalizację, a także przywracanie godności osadzonemu, nauka nawiązywania normalnych relacji międzyludzkich i zadośćuczynienia za popełnione przestępstwa. Jak wielkie znaczenie w tej pracy ma umiejętność odpowiedniej komunikacji i dialogu z osadzonymi” – zaakcentował.
Opolski biskup pomocniczy wyraził wdzięczność kapelanom więziennym za ich wieloletnią posługę sprawowania Mszy św., sakramentu pokuty, katechezę i rozmowy z osadzonymi w więzieniu. „Wypełniacie w ten sposób Chrystusowe wezwanie: byłem w więzieniu a przyszliście do Mnie” – przypomniał.
Na zakończenie homilii bp Pierskała zachęcał do świadomego odmawiania Modlitwy Pańskiej. „Ta modlitwa jest szczególnym rodzajem komunikacji i mediacji między człowiekiem a Bogiem, między ziemią a niebem. Odkryjmy na nową jej wartość. Wypowiadajmy ją rano i wieczorem z wielką nadzieją, że Ojciec w niebie nas słyszy i widzi. On wtedy pomoże nam w odpowiedzialnej pracy. Szczególnie zaś nauczy nas życzliwej komunikacji z osadzonymi oraz nawiązywania dobrych relacji ze sobą, pełnych empatii i wzajemnego zrozumienia” – dodał.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.