„Uczmy się od naszych gołębi, które ze swojej natury są ptakami łagodnymi, dlatego są symbolem pokoju i zgody między ludźmi” – zachęcał bp Rudolf Pierskała 4 października podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Hodowców Gołębi na Górze św. Anny. „Jeżeli będziemy mieli serce gołębie dla siebie, wtedy sprawdzą się słowa poety: «Miej serce i patrz w serce»” – dodał.
Opolski biskup pomocniczy przypomniał, że miłości Jezusowego Serca doświadczamy najbardziej, gdy przystępujemy do sakramentu pokuty, gdy szczerze nawracamy swoje serce na drogę prowadzącą do Boga. „Wszystko zaczyna się przecież w sercu człowieka, tam rodzi się dobro i zło, dobre i złe myśli, dobre i złe uczynki, dobre i złe uczucia. W sercu rodzi się miłość i nienawiść, także do swoich kolegów z grona hodowców gołębi. Drodzy pielgrzymi, hodowcy gołębi, czy wy macie serce nawzajem dla siebie? Czy potraficie patrzeć w swoje serca?” – pytał.
„Łatwiej nam patrzeć nieraz na to, co zewnętrzne w człowieku” – stwierdził bp Pierskała. „Łatwiej oceniać po jego wynikach w lotach gołębich. Łatwiej mieć dobre nastawienie po miłej urodzie. Jakże trudno przebić się współcześnie człowiekowi do serca bliźniego, aby zobaczyć jego prawdziwe oblicze i okazać mu serce. Z natury jesteśmy nieufni i podejrzliwi. Trudno się otworzyć na człowieka, którego nie znamy, a nieraz trudno nam się otworzyć wobec naszych bliskich i najbliższych w domu, rodzinie, pracy czy w gronie hodowców” – zaznaczył.
Zdaniem kaznodziei, kluczem otwierającym drzwi ludzkiego serca jest miłość, która jest cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości, wszystkiemu wierzy i we wszystkim pokłada nadzieję. „Gołąb ma w sobie zakodowaną wspaniałą nawigację, dlatego znajduje swój dom i przylatuje bezbłędnie nawet z bardzo dalekich odległości” – zauważył bp Pierskała. „Jeżeli brak nam właściwej nawigacji życia, to uczmy się od naszych gołębi, które wracają do swego domu. Dlatego my także wracajmy do domu Bożego, do kościoła, gdzie odnajdziemy właściwą drogę życia” – apelował.
„Jeszcze jednego – mówił biskup – możemy nauczyć się od naszych ptaków, które mają zdolność wzniesienia ponad ziemię. Możemy uczyć się wznoszenia ponad nasze grzechy i wzajemne uprzedzenia, ponad niezdrową rywalizację. Dlatego niech wzajemna miłość wasza wyrazi się uczciwą i szlachetną rywalizacją w lotach gołębich. Nie może pragnienie zwycięstwa w zawodach za wszelką cenę uświęcić środków stosowanych do tego celu. Trzeba wznieść się ponad swoje porażki i niepowodzenia, ponad zazdrość i złość z powodu przegranej. Niech będzie między wami radość z sukcesów swoich kolegów” – życzył.
Na zakończenie homilii, opolski biskup pomocniczy zachęcał, aby słowa poety «Miej serce i patrz w serce» w pielgrzymkowej wspólnocie hodowców gołębi były wezwaniem do zgody i wzajemnej życzliwości. „Uczmy się od Jezusa szacunku dla Boga Stwórcy wszystkiego i płynącej stąd troski nie tylko o swoje gołębie, ale przede wszystkim o swoje serce. Daj nam Boże, gołębie serce” – prosił.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.