„U źródeł waszej miłości do dzieci pozbawionych rodziców była wiara i miłość do Jezusa” – powiedział bp Rudolf Pierskała w kościele pw. św. Wojciecha i MB Bolesnej w Opolu z okazji 20-lecia Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego.
Opolski biskup pomocniczy podkreślał, że rodzice adopcyjni i zastępczy dając dzieciom prawdziwy dom – stali się dla nich prawdziwą rodziną. „Daliście waszym dzieciom doświadczenie miłości i pokoju, bezpieczeństwa i szansy na życiowy rozwój. Daliście im siebie samych, a ze sobą także doświadczenie kochającego Boga, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci, bo jest naszym Ojcem. Doświadczenie wzajemnej miłości w domu to najcenniejszy dar dla dzieci. Przez to wypełniliście tęsknotę waszych dzieci za domem, za prawdziwą rodziną, za mamą i tatą” – dodał.
Kaznodzieja wyraził też wdzięczność wobec pięknego świadectwa życia małżeńskiego i rodzinnego osób, które zdecydowały się na adopcję lub bycie rodziną zastępczą. Zdaniem biskupa, dzieci są znakomitymi i wrażliwymi obserwatorami oraz bezbłędnie odczytują stan miłości rodziców. „Ma to pierwszorzędny wpływ nie tylko na zachowanie dzieci w domu, ale też na ich funkcjonowanie w życiu w ogóle, a w szczególności w przyszłych swoich rodzinach. Doświadczenie wzajemnej miłości w domu to najważniejszy warunek dla pełnego rozwoju każdego dziecka” – zaznaczył.
„Serce dziecka, jego duchowa natura najpierw słyszy przez odczucie ciała, że jest chciane i kochane” – mówił bp Pierskała. „Nadzieja – ten oddech duszy – rodzi się w dziecku najpierw przez ciepły dotyk. Dopiero wówczas, gdy dziecko czuje, że jest chciane – również chce istnieć. Tak więc zaproszenie do życia przychodzi w ciele i poprzez ciało. Dzieci potrzebują dotyku, spojrzenia, słów miłości, by się rozwijać. Potrzebują pieszczenia, głaskania, przytulenia, wycałowania, przemawiania z czułością – wtedy dopiero mogą się dobrze rozwijać i wzrastać” – podkreślił.
Biskup pomocniczy diecezji opolskiej zwrócił uwagę na postawę człowieka wobec Chrystusa. „Jeśli ta postawa opiera się na wierze i miłości do Niego, na ochotnym pełnieniu woli Bożej, to wtedy można powiedzieć, że także my należymy do Jego rodziny. Wówczas On przyznaje się do nas. Każdy z nas jest wtedy Jego bratem, siostrą i matką” – stwierdził.
„Drogie matki i ojcowie, drogie rodziny adopcyjne i zstępcze, to właśnie wy dziś tworzycie rodzinę Jezusa razem z dziećmi” – powiedział bp Pierskała i życzył wszystkim Bożego błogosławieństwa.
Przez 20 lat działalności Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego i Opiekuńczego sfinalizowano 628 adopcji i ustanowiono 132 pary rodziców zastępczych.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.