W drugą niedzielę Wielkiego Postu w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu 19 alumnów kursu III i jeden alumn kursu IV przyjęło posługę lektoratu. Jest to zawsze wewnętrzne święto seminaryjne i odbywa się bez obecności rodziców, znajomych kapłanów, czy przyjaciół spoza seminarium.

Uroczystej liturgii przewodniczył bp Rudolf Pierskała, który w swoim słowie skierowanym do nowych lektorów wskazał, że mają stawać się sługami słowa Bożego, zarówno głosząc je podczas liturgii, jak i postawą swojego życia.

Lektorat to pierwsza posługa, którą przyjmuje kandydat do kapłaństwa. Dopuszczenie do niej to pierwsza aprobata Kościoła, pierwszy krok na drodze ku święceniom. Aż do czasów reformy święceń kapłańskich, zaleconej przez bł. Pawła VI, lektorat był jednym z niższych święceń. Dzisiaj ma on charakter posługi. Uprawnia do czytania i wyśpiewywania słowa Bożego podczas liturgii, zobowiązuje do pomocy kapłanom i diakonom w posłudze słowa, a także zgodnie z polską praktyką, daje możliwość błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.