W pierwszej edycji Opolskich Tulipanów Narodowego Dnia Życia przyznano cztery statuetki. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. dziennikarka radiowa Danuta Starzec, która od 20 lat prowadzi audycje z ludźmi uzależnionymi oraz burmistrz Gogolina Joachim Wojtala za aktywną politykę prorodzinną.
Choć Tulipany Narodowego Dnia Życie przyznaje się od sześciu lat, to w województwie opolskim 4 kwietnia wręczono je w ratuszu po raz pierwszy. W kategorii „dziennikarz” nagrodzono Danutę Starzec, która od 20 lat, najpierw w Radiu Opole, obecnie w Radiu Doxa, prowadzi audycje z ludźmi uzależnionymi. Kapituła doceniła jej wrażliwość społeczną, otwartość na drugiego człowieka oraz wytrwałe szukanie dobra.
„Kiedyś ktoś mnie zapytał – wspomina Danuta Starzec – jaki rodzaj dziennikarstwa uprawiam, to wymyśliłam, że śledcze, bo szukam dobra, które jest cichutkie. Dziennikarze chętnie szukają zła, które jest bardziej medialne. A dobra jest naprawdę bardzo dużo. Uważam, że każde życie jest warte, aby się nad nim pochylić i żeby go nie przekreślać” – dodała. Redaktorka przyznała też, że wie, co to znaczy podjąć heroiczną decyzję wyboru życia nienarodzonego dziecka za cenę własnego życia, ponieważ jej córka osiem lat temu stanęła przed takim dylematem.
W kategorii „dzieło kultury” uhonorowano Małgorzatę Pizio-Domicz i Antoniego Domicza za projekt Symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego, który mieści się na Górze Świętej Anny. Grób powstał w 2010 roku i wykonany jest z białego marmuru. Jego symbolika jest prosta i wyrazista – biały marmur z pęknięciem w kształcie krzyża, umieszczony na skarpie pośród omszałych kamieni. Cała koncepcja utrzymana jest w konwencji minimalistycznej, dającej tym samym możliwość stworzenia własnej refleksji.
W kategorii „inicjatywa społeczna” nagrodzono Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie za otwarcie w 2015 roku Przedszkola „Dobry Start” w Strzelcach Opolskich dla dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjno-opiekuńczymi. Stowarzyszenie to organizacja typu non-profit, powstała z inicjatywy nauczycieli pracujących w Zespole Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Kadłubie i jego pracowników. W pierwotnym zamyśle stowarzyszenie powstało, aby realizować projekty na rzecz niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie mieszkańców DPS, wspierać inicjatywy rehabilitacyjne, edukacyjne, socjoterapię społeczną, modernizację i adaptację zaplecza socjalnego i medycznego.
W kategorii „samorząd” wyróżniono gminę Gogolin za prowadzenie polityki prorodzinnej. Gmina Gogolin o charakterze miejsko-wiejskim, leżąca w powiecie krapkowickim z siedzibą w mieście Gogolin, zarządzana jest przez burmistrza Joachima Wojtalę. Od kilku lat prowadzi aktywną politykę wspierania rodziny, w ramach której oferuje różnego rodzaju dofinansowania, m.in. gminną zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, dopłatę do żłobków na dziecko, klubów malucha czy opiekunek do dzieci.
W ramach ogólnopolskiej edycji Tulipanów Narodowego Dnia Życia w tym roku statuetkę otrzymał także Kordian Kolbiarz – burmistrz Nysy w kategorii „samorząd” za aktywną politykę prorodzinną.
Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku, obchodzony jest zawsze 24 marca. Święto to ma na celu propagowanie wartości i odpowiedzialności za rodzinę. W tym roku przyświecało mu motto: „Naturalnie rodzina”.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.