„Ja w imieniu miasta Opola a Ksiądz Biskup w imieniu kurii podpisaliśmy porozumienie, którego celem jest określenie warunków i późniejszej współpracy w zakresie współorganizacji Światowych Dni Młodzieży w Opolu” – powiedział prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski podczas konferencji prasowej w opolskiej kurii.
W dniach 21 i 23 lipca br. Opole odwiedzą tysiące pielgrzymów z całego świata. 21 lipca, czyli w tzw. Dniu Kultury, przyjedzie ok. 3 tys. młodych ludzi, którzy będą zwiedzać miasto, wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanej grze miejskiej oraz spotkają się z prezydentem miasta Opola. Natomiast 23 lipca, ok. 10 tys. osób zgromadzi się w Opolu w ramach tzw. Dnia Wspólnoty.
„Rola wspomagająca miasta, to przyjęcie tych pielgrzymów, umożliwienie spotkania na przestrzeni miejskiej, zadbanie o bezpieczeństwo, koordynację i przewóz, a co najważniejsze promocję Opola” – podkreślił prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
„Przyłączam się do słów wdzięczności, które wyraził pan prezydent wobec naszych zespołów przygotowujących ten akt porozumienia oraz przebieg dni w diecezji, tego tygodnia misyjnego” – dodał bp Andrzej Czaja. Opolski biskup zwrócił się także do licznie zebranych dziennikarzy z prośbą o większe otwarcie się na Światowe Dni Młodzieży.
„Początkowo na spotkaniach episkopatu punktem centralnym była logistyka, teraz jest bezpieczeństwo” – przyznał bp Czaja. „Jeśli chodzi o nasze porozumienie, to zadbaliśmy, żeby na pierwszym miejscu było zagwarantowane bezpieczeństwo – policja, straż miejska, służba zdrowia, a także ABW nad tym wszystkim czuwa” – wyjaśnił.
„Nie może być tak – mówił ordynariusz – że nagle spojrzymy na te Światowe Dni Młodzieży jako na czas wyjątkowego zagrożenia terrorystycznego. Jako chrześcijanie musimy więcej zaufać Boskiej Opatrzności. Jest to niewątpliwie dzieło Boże, od tylu lat prowadzone przez namiestników Chrystusowych na ziemi i do tej pory przebiegało w atmosferze spokoju, wielkiej radości i pięknie owocowało. Spodziewam się, że i tym razem tak będzie” – zaznaczył.
„Jeżeli bym do czegoś zachęcał – mówił biskup –  to nie tyle do paniki, tylko bardziej do wzmożonej modlitwy, bo tak naprawdę my po ludzku, choćbyśmy nie wiem jakie zabezpieczenia stosowali, to jeśli nam Boska Opatrzność nie pomoże, to nie uchronimy się przed problemami” – stwierdził.
W ramach porozumienia o współpracy w czasie Światowych Dni Młodzieży, miasto Opole zobowiązało się m.in. do bezpłatnego udostępnienia Amfiteatru Tysiąclecia, Wieży Piastowskiej, opolskiego zoo, Galerii Sztuki Współczesnej, scen, nagłośnienia i telebimów, zabezpieczenia parkingów, udekorowania centrum miasta flagami krajów uczestników, miasta Opola oraz flagami ŚDM, zorganizowania gry miejskiej, przygotowania okolicznościowych pocztówek z Opola oraz innych promocyjnych materiałów, w tym plakatów, banerów i smyczy.
Diecezja opolska w czasie Światowych Dni Młodzieży przyjmie nazwę Nazaret i będzie uroczyście przeżywać tajemnicę Zwiastowania na Górze św. Anny. 153 parafie diecezji będą gościć młodzież z 24 krajów, w tym największe grupy z Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Brazylii, Libanu, Argentyny, Meksyku, Bahrajnu, Indii, Peru i Ekwadoru.
 Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.