Dziękczynienie za łaskę chrztu świętego, przyjęcie 37 nowych członków do Bractwa św. Józefa, Jarmark Cysterski oraz bieg „po dyszkę” dla rodziny, to główne akcenty V Diecezjalnego Święta Rodziny w Jemielnicy.
Prowincjał Misjonarzy Świętej Rodziny – o. Adam Sobczyk MSF w homilii zwrócił uwagę m.in. na odpowiedzialność za słowa i wartość milczenia. Przypomniał, że w tradycyjnych śląskich rodzinach mężczyzna, podobnie jak św. Józef, zbyt wiele nie mówił, ale dużo robił. „Jeśli już zabrał głos, to wiedział, co mówi, a z jego słowami nikt nie dyskutował. Współcześnie mamy problem z zachowaniem milczenia i szacunkiem do słowa, z wyważeniem słów. A potem mamy pretensje, że naszego słowa nikt nie szanuje, że inni kwestionują to, co mówimy” – zauważył.
Kaznodzieja podkreślił też, że Święta Rodzina szanowała się wzajemnie i kochała, pomimo ubóstwa, bo była świadoma misji, jaką powierzył im Bóg do spełnienia. O. Sobczyk wskazał też kilka cech św. Józefa, które warto naśladować, czyli całkowite zawierzenia Bogu, pobożność, pracowitość i zaradność. Przypomniał także, że św. Józef od 1870 r. jest szczególnym patronem Kościoła oraz że powinniśmy go prosić o wstawiennictwo w sprawach materialnych i duchowych, a także w godzinie śmierci. Atrybutem św. Józefa jest lilia – symbol czystości, narzędzie ciesielski, a często święty przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu.
Na zakończenie uroczystej Mszy św. bp Andrzej Czaja zachęcał, aby zamiast „okien życia”, budować „domy życia”. „Okno życia może nawet napędzać pewną patologię” – stwierdził biskup. „Musimy zakładać domy życia, aby w każdym miasteczku matka w trudnych okolicznościach miała gdzie pójść po pomoc” – dodał.
Hierarcha pochwalił też program socjalnego wsparcia rodziny prowadzony od kilku lat na Opolszczyźnie, a także rządowy „program 500 plus”. „Nie możemy jednak na tym poprzestać – mówił bp Czaja – ale powinniśmy podjąć wielkie dzieło formacji i profilaktyki rodzinnej, aby zapobiegać różnym patologiom. Cieszy mnie obecność przedstawicieli samorządowych. Musicie być apostołami tego dzieła wsparcia, aby rodzina była miłością wielka i Bogiem silna” – podkreślił.
Ordynariusz diecezji opolskiej podziękował za diecezjalne dzieło modlitewne Oremus, które wspiera modlitwą kapłanów. Jednocześnie ubolewał, że spada liczba sióstr zakonnych. „Niesprzyjający mamy klimat w naszych rodzinach, jeśli chodzi o powołania żeńskie. Kiedy dziewczyna oznajmia, że chce iść do klasztoru, to bardzo często pierwszymi przeciwnymi tej decyzji są jej rodzice. A trzeba się cieszyć i Bogu dziękować, że wybrał ich córkę!” – zauważył bp Czaja.
„Z niepokojem – przyznał biskup –  przyjmuję też informacje, że niektórzy z rodziców cofnęli zgodę na wyjazd swoich dzieci do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Pozwólcie swoim dzieciom pojechać na spotkanie z namiestnikiem Chrystusa na ziemi – papieżem Franciszkiem. Powstał duży zamęt, jedni nas straszą, inni podważają sens takiego wyjazdu. Zamęt nieraz powstaje, gdy zbytnio ludzkie interpretacje, a przede wszystkim obawy i lęki się ujawniają. Posłuchajmy głosu Franciszka, który zaprasza nasze dzieci na spotkanie do Krakowa, by przeżyć wielkie święto wiary młodego Kościoła! Nie bójcie się posłać tam dzieci! O wiele bardziej są zagrożeni, gdy nieraz jadą na dyskotekę” – stwierdził.
W czasie popołudniowego nabożeństwa, bp Andrzej Czaja przyjął w święto patronalne Bractwa św. Józefa, liczącego już 630 osób – 37 nowych członków, w tym 11 kleryków i 1 kapłana. Członkowie bractwa wraz z całymi rodzinami modlili się, wzywając wstawiennictwa Matki Bożej i św. Józefa, o pokój dla świata i ludzkich serc.
V Diecezjalne Święto Rodziny nawiązywało do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne oraz podziękowali za łaskę dziecięctwa Bożego. W kolejnej edycji biegu „po dyszkę” uczestnicy okrążyli jemielnicki staw 1050. razy, a za każde okrążenie sponsorzy podarowali 10 zł na rzecz Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. Ponadto, gmina Jemielnica przygotowała liczne atrakcje dla dorosłych, młodzieży i dzieci oraz bogatą ofertę gastronomiczną w ramach VI Jarmarku Cysterskiego.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.