Z okazji jubileuszowego Roku Miłosierdzia bp Andrzej Czaja wydał dekret pozwalający na ustawienie specjalnej Bramy Miłosierdzia podczas dnia otwartego w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu. Z przywileju odpustu zupełnego skorzystało ponad 600 osób z około 30 parafii diecezji opolskiej i gliwickiej.
Hasłem tegorocznego dnia otwartego w seminarium były słowa: „Jego miłość wybawia”. Alumni chcieli zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę jest ważne w życiu człowieka i co daje prawdziwą wolność. Motto nawiązywało także do przeżywanego jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Z tej racji biskup opolski obdarzył kościół seminaryjno-akademicki nietypowym przywilejem – na jeden dzień ustawiona została w nim Brama Miłosierdzia, za przejście której można było uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Jak co roku, spotkanie w seminarium miało charakter rodzinny, gdyż uczestniczyli w nim nie tylko zainteresowani kandydaci, ale także całe rodziny, małe dzieci, niepełnosprawni, seniorzy oraz grupa rowerzystów. Prócz wspólnej Eucharystii i nabożeństwa z koronką do Bożego Miłosierdzia, uczestnicy mogli skorzystać z licznych atrakcji, takich jak: zwiedzanie budynku seminarium, konkursy z nagrodami i wspólna zabawa przy akompaniamencie seminaryjnego zespołu muzycznego.
Biskup opolski Alfons Nossol dekretem z dnia 15 sierpnia 1997 r. przeniósł Wyższe Seminarium Duchowne w Nysie do Opola, do nowego gmachu przy ulicy Wojciecha Drzymały. W ten sposób zrealizowany został projekt podejmowany już przez bp. Franciszka Jopa. Sprzyjającą okolicznością do realizacji tych planów stało się utworzenie w Opolu uniwersytetu z Wydziałem Teologicznym. Alumni seminarium są jego pełnoprawnymi studentami. Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu otrzymało także nową współpatronkę (oprócz św. Stanisława Biskupa i Męczennika) – św. Jadwigę Śląską. W jej uroczystość, 16 października 1997 r., odbyło się poświęcenie nowych budynków seminaryjnych. 30 listopada 2011 r. Watykańska Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego zatwierdziła statut i erygowała Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, wspólne dla diecezji opolskiej i gliwickiej.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.