„Kościół i świat potrzebuje przede wszystkim waszej świętości” – powiedział bp Paweł Stobrawa do osób konsekrowanych podczas ich pielgrzymki na Górze św. Anny. „Jesteście potrzebne, by wskazać światu, że – wbrew temu, co ciągnie w stronę sukcesu, pieniędzy, kariery – całkowite oddanie się Bogu ma sens” – dodał.
Zdaniem biskupa pomocniczego, Kościół może poszczycić się wielkimi zastępami osób konsekrowanych, misjonarzy i misjonarek, którzy opuszczali domy rodzinne, swoje ojczyzny i głosili Ewangelię Jezusa Chrystusa, Dobrą Nowinę o zbawieniu. „Wielu z nich, jak pierwsi uczniowie Chrystusa, oddali nawet życie, ponieśli męczeńską śmierć, ale nie sprzeniewierzyli się powierzonej im Prawdzie, którą Chrystus przekazał swojemu Kościołowi” – zaznaczył.
„Z racji przyjętego sakramentu chrztu św. i konsekracji, wszyscy jesteśmy powołani do dawania świadectwa, że Jezus Zmartwychwstały jest Panem i Zbawicielem” – mówił biskup. A pomocą w dawaniu świadectwa i odkrywaniu na nowo chrześcijańskiej tożsamości jest przeżywany w całym Kościele Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia oraz w naszej ojczyźnie jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. „Przyjęty sakrament chrztu św. ma nam pomóc zachwycić się darem Bożego dziecięctwa. A świadomość, że jesteśmy dziećmi Bożymi ma pomóc w jeszcze pełniejszym zjednoczeniu z Jezusem” – zachęcał.
Hierarcha podziękował w imieniu Kościoła gliwickiego i opolskiego, że osoby konsekrowane są bogactwem diecezji. „Dziękuję za waszą pełną poświęcenia posługę w szkołach, katechezie, szpitalach i domach opieki, za posługę w naszych wspólnotach parafialnych, zakrystiach i kancelariach” – wymienił. „We wspólnej modlitwie prosimy, abyście w pełni realizowały wasze powołanie do miłości doskonałej, i aby ta miłość nadawała waszemu działaniu głębszy duchowy rys i szczególną owocność” – podkreślił.
Biskup apelował też o modlitwę, aby młodzi umieli wielkodusznie odpowiedzieć na łaskę powołania, którą daje sam Pan Bóg. „Prośmy też, byśmy zainspirowani Ewangelią i charyzmatem zgromadzenia, potrafili nie stać w miejscu naszego życia duchowego, ale potrafili iść i głosić, porywać pięknym osobistym przykładem życia, bo do tego Chrystus Pan nas powołuje i wzywa” – zakończył.
W diecezji opolskiej jest obecnie 680 sióstr zakonnych, 150 zakonników – kapłanów i braci, 4 dziewice konsekrowane oraz 2 wdowy konsekrowane. Oprócz 20 zakonów i zgromadzeń żeńskich oraz 15 męskich istnieje również Świecki Instytut Karmelitański Elianum w Opolu i Świecki Zakon Karmelitów Bosych w Raciborzu.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.