„Dobry pasterz najpierw musi rozpoznać potrzeby swoich owiec” – powiedział bp Jan Kopiec w uroczystość św. Stanisława BM – patrona Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. „Owce muszą być prowadzone pewną rękę, a przewodnik musi być dojrzały” – dodał.
Gliwicki ordynariusz przypomniał, że biskup Stanisław żył w czasach jeszcze młodej monarchii w Polsce i odważnie reprezentował odmienny sposób podejścia do wielkich i kluczowych spraw swojego narodu. „W XI wieku dokonywało się wiele przemian ideowych, politycznych i społecznych, minęło dopiero 100 lat od chrztu Polski. Stanisław bardzo dokładnie przestudiował Ewangelię i wszedł w zamysł Kościoła. Pokój i porządek – to podstawowe kwestie, które wprowadzał sam Chrystus” – mówił bp Kopiec.
Zdaniem kaznodziei, św. Stanisław został doceniony znacznie później, bo w epoce oświecenia. Wydawałoby się, że taki przykład z dalekiego średniowiecza jest już tylko anachronicznym wspomnieniem, a właśnie wtedy Stanisław i jego poczucie odpowiedzialności, znowu inspirowało Polaków. „To nie tylko order św. Stanisława, procesje z katedry na Skałkę, koronacje głów właśnie w Krakowie i udział królów w procesji, ale także rozwijająca się myśl filozoficzno-teologiczna i historyczna, aby zgłębiać wiedzę o Stanisławie” – przypomniał.
„Dobry pasterz zna swoje owce i tak je prowadzi, by nie zmarnować” – stwierdził bp Kopiec. Według kaznodziei, biskupi na wzór Jezusa, powinno dbać o obecność Ewangelii, a swoją postawą i uczciwą pracą przyczyniać się dla dobra wiernych. Ta odpowiedzialność dotyczy nie tylko hierarchów kościelnych. „Jeśli tylko chodzić nam będzie o Boże sprawy, a nie tylko własny interes, to na pewno św. Stanisław będzie nam patronem i przewodnikiem” – zaznaczył.
Biskup opolski Alfons Nossol dekretem z dnia 15.08.1997 r. przeniósł Wyższe Seminarium Duchowne w Nysie do Opola, do nowego gmachu przy ulicy Wojciecha Drzymały. W ten sposób zrealizowany został zamiar podejmowany już przez bp. Franciszka Jopa. Sprzyjającą okolicznością do realizacji tych planów stało się utworzenie w Opolu uniwersytetu z Wydziałem Teologicznym, którego alumni seminarium są pełnoprawnymi studentami. Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu otrzymało także nową współpatronkę (oprócz św. Stanisława Biskupa i Męczennika) – św. Jadwigę Śląską. W jej uroczystość, 16.10.1997 r., odbyło się poświęcenie nowych budynków seminaryjnych. 30.11.2011 r. Watykańska Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego zatwierdziła statut i erygowała Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.