„Plony i bogate żniwa nie zależą tylko od ludzkiej pracy, ale od błogosławieństwa Bożego” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas diecezjalnych dni modlitw o dobre urodzaje rolników, ogrodników i działkowiczów w kościele pw. MB Bolesnej w Szwedzkiej Górce.
Kaznodzieja przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do zbawienia przez życie na ziemi i pracę, a Bóg stwarzając człowieka na swój obraz i podobieństwo, powołał go do pracy, aby czynił sobie ziemię poddaną i w ten sposób miał udział w dziele stworzenia świata przez współpracę z Nim. „Może jednak wydawać się współcześnie niektórym rolnikom, że mając najlepsze maszyny i cudowne nawozy oraz doskonałe środki ochrony pól i zasiewu – sami swoją pracą osiągną wielkie plony. Bóg jednak ciągle w różnych znakach daje nam znać, że od Niego ostatecznie zależy pogoda i deszcz oraz jakie ziemia wyda plony” – podkreślił.
Zdaniem biskupa, przez pracę człowiek łączy się także z dziełem odkupienia, gdyż trud pracy przypomina Chrystusowy krzyż, który trzeba nieść przez życie. „Praca nie zawsze daje szczęście i zadowolenie” – zaznaczył. „Nieraz bywa ciężkim krzyżem do niesienia. Praca bardzo ściśle łączy się z miłością bliźniego. Zawsze uwzględnia drugiego człowieka, zawsze jakoś go dotyczy. Właściwie to nie pracuje się tylko dla siebie. Pracuje się dla innych: dla żony, dla męża, dla dzieci, dla rodziny, dla wnuków” – stwierdził.
„Niech modlitwa naszych ojców wypowiadana z wiarą w Bożą Opatrzność, będzie także przez nas pielęgnowana” – prosił bp Pierskała. „Plony i bogate żniwa nie zależą przecież tylko od ludzkiej pracy, ale od błogosławieństwa Bożego” – zakończył.
Tegoroczne diecezjalne dni modlitw o dobre urodzaje rolników, ogrodników i działkowiczów odbyły się: w kościele pw. MB Bolesnej w Szwedzkiej Górce, w kościele pw. Krzyża Świętego w Pietrowicach Wielkich, w kościele pątniczym pw. św. Brykcjusza w Gościęcinie, w kościele pw. św. Anny w Oleśnie oraz w sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.