II Międzynarodowa Szkoła Letnia, zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, poświęcona była tematyce „Różnych modeli rodzicielstwa jako wyzwania etycznego”. W dniach 6-13 maja uczestniczyli w niej studenci i profesorowie z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Szkoła zorganizowana została w ramach europejskiego programu wymiany akademickiej CEEPUS przez Instytut Nauk o Rodzinie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Studenci i wykładowcy z Czech, Słowacji, Węgier i Polski uczestniczyli w wykładach i konwersatoriach, aby przyjrzeć się różnym modelom rodziny z perspektywy biblijnej, tradycji chrześcijańskiej oraz nauczania Kościoła. Szeroko omawiano również ostatnią adhortację papieża Franciszka „Amoris Laetitia” oraz synod poświęcony rodzinie.
W ramach zajęć praktycznych, uczestnicy Szkoły Letniej spotykali się z rodzicami zastępczymi, a także odwiedzili Rodzinny Dom Dziecka, Diecezjalną Poradnię Rodzinną oraz Dom Matki i Dziecka w Opolu.
„Studenci mogli porównać podejście do problematyki rodzinnej w Polsce z tym, które jest w ich rodzinnych krajach – Czechach, Słowacji i na Węgrzech” – potwierdza organizator ks. prof. Piotr Morciniec. „Narastają problemy rodzinne. Coraz więcej jest związków nieformalnych i cywilnych, także tych rekonstruowanych w różnych wersjach. Stałą grupę stanowią jednak małżeństwa katolickie” – przyznaje.
„Rodzina potrzebuje wsparcia teologicznego, modlitwy, dobrego przygotowania przedmałżeńskiego oraz wrażliwości i otwartości na problemy innych” – podsumowuje spostrzeżenia uczestników Szkoły Letniej ks. prof. Morciniec. „Najlepsze rozwiązanie problemów, to powrót do wartości fundamentalnych” – podkreśla.
Następna Szkoła Letnia odbędzie się na Węgrzech i dotyczyć będzie tematyki reprodukcji, eksperymentów myślowych i tych w życiu realnym, a kolejna planowana w Polsce dotyczyć będzie filmowego przekazu moralnego.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.