„Nazaret to dom Jezusa. Nie było w nim dostatku, ale była miłość, ciepło i pokój. I tym chcemy się z wami podzielić” – powiedział bp Andrzej Czaja do pielgrzymów z Włoch, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży do parafii pw. św. Jadwigi w Chróścicach.
Ordynariusz diecezji opolskiej przywitał grupę pięćdziesięciu Włochów z Reggio Emilia, którzy zamieszkają w niewielkiej, liczącej nieco ponad 2 tys. mieszkańców, parafii w Chróścicach. „To wspaniały dzień i wielka radość, że możemy was tu gościć. Modliliśmy się intensywnie przez wiele miesięcy za wszystkich pielgrzymów” – przyznał.
Bp Czaja zaprezentował krótko diecezję opolską, która jest jedną z mniejszych w Polsce – ma 860 tys. wiernych, 36 dekanatów i 399 parafii. „W najbliższych dniach nasza diecezja staje się Nazaretem. Zapraszamy, byście razem z nami tworzyli wspólnotę Nazareńczyków. Chcemy się z wami podzielić naszą wiarą, nadzieją, a wzajemnie obdarzyć miłością” – zaznaczył.
Parafianie zgromadzili się przy kościele na dźwięk dzwonów i czekali na pielgrzymów z transparentami oraz flagami. Młodzież śpiewała radosne piosenki przy akompaniamencie gitary, a w kościele w atmosferę skupienia wprowadził wszystkich utwór „Ave Maria” zagrany przez nastoletnią skrzypaczkę.
26-letni Pietro Meuli z parafii pw. św. Hilarego w Reggio Emilia był zaskoczony wspaniałym powitaniem oraz polską gościnnością. „Przyjechaliśmy do Polski, ponieważ chcemy spotkać się z papieżem Franciszkiem i doświadczyć żywego Kościoła. Jesteśmy przekonani, że spotkanie z Jezusem zmienia nasze życie i jesteśmy tu właśnie po to, aby tego doświadczyć” – podkreślił.
Diecezja opolska w czasie Światowych Dni Młodzieży przyjmuje nazwę Nazaret i będzie w sobotę 23 lipca uroczyście przeżywać tajemnicę Zwiastowania na Górze św. Anny. 4100 pielgrzymów z 22 krajów zostało przyjętych w 100 parafiach, w tym największe grupy z Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Brazylii, Libanu, Argentyny, Meksyku, Bahrajnu, Indii, Peru i Ekwadoru.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.