„Trzeba być wyznawcą, obrońcą, czcicielem i apostołem chrystusowego krzyża” – powiedział bp Andrzej Czaja do młodych na Górze św. Anny. Opolski biskup przekazał im też krucyfiks, który dotychczas wisiał w biskupiej kurii.
„Młody Kościele opolski, weź z sobą ten krzyż i ponieś go wraz ze swymi rówieśnikami z tak wielu krajów świata” – prosił bp Czaja. „Bierzcie ten krzyż w swoje życie i stawiajcie go innym przed oczy. Niech was rzuca na kolana, otwiera wasze serca i porywa do apostolatu miłosierdzia. Oto zadanie, które wraz z tym krzyżem kładę na wasze ramiona. Śmierć Pana głoście, tzn. miłość Jezusa, Jego bliskość i obecność pośród nas oraz nowe życie dla nas. On życie nam dał, żyje z nami i dla nas, i tak okazuje nam swoje miłosierdzie. Zatem miłosierdzie Pana głoście, trwajcie przed Jezusem i Jemu służcie” – apelował.
Opolski biskup zachęcał młodzież do wdzięczności za charyzmat Nazaretu i zaczerpnięcia na nowo z tajemnicy Emmanuela. „Spoglądając na figurę św. Anny Samotrzeciej – mówił biskup – zyskujemy cenne wskazanie patronki sanktuarium na drogę ciągłego czerpania z tajemnicy Emmanuela. Trzymając Jezusa na prawym ramieniu i obejmując lewym ramieniem córkę Maryję św. Anna zdaje się nam mówić, że Jezus powinien być w naszym życiu zawsze na pierwszym miejscu, Maryja na drugim, a nasz bliźni na trzecim, jeśli zależy nam na dojściu do domu Ojca – do nieba” – zaznaczył.
Kaznodzieja wspominał również wizytę św. Jana Pawła II na Górze św. Anny 21 czerwca 1983 r., kiedy to papież nazwał to miejsce „górą ufnej modlitwy”. „Byłem tu wówczas obecny jako kleryk po pierwszym roku seminarium duchownego w Nysie. Zgromadziła się wtedy nieprzeliczona rzesza wiernych na naszej pięknej ziemi Śląska Opolskiego. W homilii podczas nieszporów papież apelował do nas, abyśmy przekazywali sobie wzajemnie z pokolenia na pokolenie wraz z modlitwą całe duchowe dziedzictwo życia chrześcijańskiego” – przypomniał.
Bp Czaja przywołał też inne wydarzenie, związane z ukoronowaniem obrazu Matki Bożej Opolskiej, które miało miejsce po tych pamiętnych nieszporach. Jan Paweł II patrząc na obraz zawołał w zachwycie: «Jaka Ona piękna!» „Rzeczywiście piękne jest oblicze naszej Opolskiej Pani, ale też piękne i mocne jest przesłanie zawarte w owym typie ikonicznego przedstawienia Bożej Rodzicielki Maryi, które określamy słowem Hodegetria – wskazująca drogę” – podkreślił ordynariusz.
Hierarcha zwrócił się także do młodzieży z prośbą, aby chętnie otwierała Jezusowi drzwi serca, przyjmowała Go z radością i z Nim szła przez życie, tak jak czyniła to Maryja. „W tych postawach Fiat i Magnificat jest niewątpliwie źródło piękna chrześcijańskiej egzystencji, ale też podobnie jak w życiu Maryi, źródło mocy naszego trwania przy Bogu, naszego czuwania pod chrystusowym krzyżem. Trzeba ciągle rozpoznawać wielki znak łaski Bożej, znak Jego miłości i miłosierdzia dany nam na zawsze” – zachęcał.
Diecezja opolska w czasie Światowych Dni Młodzieży przyjęła nazwę Nazaret. W 100 parafiach gościła 4100 pielgrzymów z 22 krajów, w tym największe grupy z Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Brazylii, Libanu, Argentyny, Meksyku, Bahrajnu, Indii, Peru i Ekwadoru.Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie plików cookie.